Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy 2018/2019 – WZÓR
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku dotyczy zarówno spadkobrania testamentowego jak i ustawowego. Sąd rejonowy, w okręgu którego zamieszkiwał zmarły, na wniosek osoby uprawnionej, stwierdza nabycie spadku. Prawo do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Poniżej prezentujemy jak powinien wyglądać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy.
REKLAMA
Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!
Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny
……………………………….., dnia ………………………….
(miejscowość i data)
Sąd rejonowy w ………………….[1]
……………………………………………..
……………………………………………..
(nazwa, wydział, dokładny adres sądu)
Wnioskodawca:
……………………………………………..
……………………………………………..
……………………………………………..
(imię, nazwisko, dokładny adres, PESEL)
Uczestnicy postępowania:[2]
- ……………………………………………..
- ……………………………………………..
(imiona, nazwiska, dokładne adresy – o ile są nam znane)
WNIOSEK O STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU NA PODSTAWIE USTAWY
Działając w imieniu własnym, niniejszym wnoszę o stwierdzenie nabycia spadku po …………………………...(imię i nazwisko zmarłego spadkodawcy) zmarłym w dniu …………………………… (data śmierci), przed śmiercią zamieszkałym w ………………………………………………………………………………… (miejscowość, dokładny adres miejsca zamieszkania zmarłego), na podstawie ustawy przez następujących ustawowych spadkobierców:
- ……………………………………………..……………………………………………..
- ……………………………………………..……………………………………………..
- ……………………………………………..……………………………………………..
- ……………………………………………..……………………………………………..
(dane ustawowych spadkobierców: imię, nazwisko, adres, stopień pokrewieństwa ze spadkodawcą)
UZASADNIENIE
REKLAMA
Spadkodawca …………………………… (imię nazwisko zmarłego) ostatnio stale zamieszkały w …………………………….. (dokładny adres spadkodawcy, miejscowość i ulica) zmarł w dniu ………………………….. (data śmierci).
Zmarły nie pozostawił testamentu. W dniu śmierci był(a)…………………………………… (podać stan cywilny). Związek małżeński zawierał ……………………………………. (podać ile razy).
W skład spadku wchodzi / nie wchodzi (niepotrzebne skreślić) gospodarstwo rolne o powierzchni ……………… położone w ………………………….. (miejsce położenia).
Jest to pierwsze postępowanie spadkowe po zmarłym.
……………………………….........
(podpis wnioskodawcy)
Załączniki:
- odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy;
- odpis skrócony aktów małżeństwa dla kobiet;
- odpis skrócony aktów urodzenia dla mężczyzn;
- odpis wniosku (1 egz. dla Sądu +po 1 egz. dla każdego uczestnika postępowania);
- dowód dokonania opłaty od wniosku 50 zł (+5 zł za wpis do rejestru spadkodawców, w przypadku, gdy od śmierci spadkodawcy upłynęło ponad 6 miesięcy)[3].
[1] Sąd rejonowy, w którego okręgu zmarły zamieszkiwał w chwili śmierci.
[2] Uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są wszyscy potencjalni spadkobiercy. Krąg uczestników postępowania sąd ustala z urzędu, na podstawie art. 510 k.p.c., art. 670 k.p.c. Osoby niewskazane we wniosku, a będące koniecznymi uczestnikami postępowania sąd wezwie osobnym postanowieniem do udziału w sprawie, dlatego nie ma konsekwencji nieoznaczenia uczestników postępowania, jednak oznaczenie wpłynie pozytywne na pracę sądu i czas postępowania.
[3] Opłaty możesz dokonać przelewem i dołączyć do wniosku potwierdzenie jego dokonania, bądź uiścić w kasie sądu i do wniosku dołączyć uzyskane potwierdzenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat