Jak przyjąć lub odrzucić spadek?
REKLAMA
REKLAMA
Oświadczenie
Oświadczenie czy przyjmuje się, czy odrzuca spadek można złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiaduje się o tytule do niego.
REKLAMA
W przypadku, gdy osoba nie złoży takiego oświadczenia w terminie, przyjmuje się, że zgodziła się na proste przyjęcie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mamy do czynienia osobą niemającą pełnej zdolności do czynności prawnych, osobą, co, do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osobą prawną.
Wówczas przyjmuje się, że dokonano nabycia z dobrodziejstwem inwentarza.
Gdy jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas przyjmujemy, że także reszta spadkobierców przejęła go w takiej formie. W sytuacji, gdy spadkobierca umiera przed złożeniem oświadczenia w terminie, prawo do jego złożenia przechodzi na jego spadkobierców. Termin do złożenia go nie może się skończyć wcześniej, niż termin do złożenia oświadczenia po zmarłym spadkodawcy.
Nie można złożyć takiego oświadczenia z zastrzeżeniem terminu i warunku, ani go odwołać.
Można je złożyć przed sądem, lub przed notariuszem, ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Gdy chcemy powołać pełnomocnika do tej czynności musimy tego dokonać na piśmie, również z podpisem urzędowo poświadczonym.
Zobacz również: Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku
Odpowiedzialność
Zanim spadkobierca złoży omawiane wyżej oświadczenie, odpowiada za długi spadkodawcy, tylko ze spadku.
REKLAMA
Jeżeli dokona przyjęcia prostego odpowiada za nie całym swoim majątkiem (zarówno osobistym jak i spadkowym). Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza odpowiada on tylko do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, (czyli aktywów). Jest, więc lepiej chroniony. Ochrona ta jednak odpada, gdy spadkobierca nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nieistniejące długi.
Osoba, która odrzuciła spadek nie otrzymuje żadnego majątku, ale też nie odpowiada za długi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wskutek odrzucenia spadku, nastąpiło pokrzywdzenie wierzycieli. Mogą oni żądać, aby odrzucenie spadku było bezskuteczne wobec nich.
Warunkiem jest to, że wierzytelności takie muszą istnieć w momencie odrzucenia spadku.
Można również żądać uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne, w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o odrzuceniu, ale nie później niż 3 lata po nim.
Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat