W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów?

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
rozwiń więcej
Aby uniknąć dziedziczenia długów spadkowych, możemy odrzucić spadek lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza.
Aby uniknąć dziedziczenia długów należy złożyć stosowne oświadczenie. Może być to oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku lub przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jak tego dokonać?

Stosowne oświadczenie trzeba złożyć w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swego powołania tzn. od dnia kiedy dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy lub o tym, że zostaliśmy wymienieni w testamencie pozostawionym przez tego zmarłego. 

Nie zawsze wiadomo, czy w skład spadku wchodzą tylko aktywa, czasem są to również pasywa. Kiedy upłynie wspomniane 6 miesięcy i żadnego oświadczenia nie złożymy, to dziedziczymy spadek wprost, co oznacza, że jeśli spadkodawca pozostawił długi będziemy je spłacać ze swojego majątku. 

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku powoduje, że jesteśmy traktowani tak, jakbyśmy nie dożyli otwarcia spadku, a wówczas w nasze miejsce wchodzą nasi zstępni. Jest to niekiedy „prezent” mało korzystny dla naszych dzieci czy wnuków. 

Jeśli mamy na uwadze dobro naszych zstępnych lub innych krewnych (bo jeśli odrzucimy spadek to będzie ustalany od nowa krąg spadkobierców, z wyłączeniem naszej osoby), to najlepiej przyjąć jest spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że długi spadkodawcy płacimy tylko do wysokości aktywów spadku. Oczywiście jest to mało komfortowa sytuacja, bo musimy wystąpić o sporządzenie spisu inwentarza, aby wykazać później wierzycielom masy spadkowej, jakie były aktywa spadku.

Musimy dbać o też o to, by nie spłacać jednych wierzycielowi korzystniej, z pokrzywdzeniem innych. Jeśli co do całości masy spadkowej prowadzona jest egzekucja komornicza, ten obowiązek nas już nie obciąża, bo wtedy nie mamy wpływu na to, jaki będzie plan podziału. Możemy najwyżej wskazywać kolejnym zgłaszającym się wierzycielom na możliwość przyłączenia się do prowadzonej egzekucji. 

Czasem coś z tej masy spadkowej pozostanie po spłacie długów. Wtedy nadwyżka pozostanie dla nas.

Zobacz również: Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

Odrzucenie spadku

Jeśli długów jest tak wiele, ze nie ma szans na to, by po spłacie długów coś pozostało, a my nie chcemy zajmować się regulowaniem długów z tej masy, najkorzystniej jest odrzucić spadek. Ale w tej sytuacji, aby ochronić naszych zstępnych, a również innych krewnych (w przypadku ustalania nowego kręgu dziedziców ustawowych) od odziedziczenia zadłużonego spadku, należy zadbać o to, aby oni również złożyli oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, w zakreślonym ustawowym terminie.
Jeśli zdarzy się tak, że dziedzic zadłużonego spadku umrze i nie zdąży złożyć przed ustawowym terminem 6 m-cy stosownego oświadczenia, to oświadczenie to może być złożone przez spadkobierców zmarłego dziedzica, w terminie 6 m-cy obowiązującym dla nich. 

Małoletni zawsze z dobrodziejstwem inwentarza

Podkreślenia wymaga, że małoletni nabywają zawsze spadek z dobrodziejstwem inwentarza i nie muszą w tym celu składać żadnego oświadczenia. Ponadto zasada jest taka, że jeśli chociaż jeden ze spadkobierców nabył spadek z dobrodziejstwem inwentarza to pozostali są traktowani tak samo, czyli nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza, nawet jeśli nie składali oświadczenia w tym zakresie.

Można jeszcze ustrzec się długów spadkowych, zawierając z przyszłym spadkodawcą umowę za jego życia w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia, ale te umowy zwykle są zawierane w zupełnie innym celu.

Zobacz również serwis: Postępowanie spadkowe

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...