REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłata kredytu przez spadkobierców

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Kredyt zaciągnięty przez spadkodawcę wchodzi on do masy spadkowej jako dług spadkowy.
Kredyt zaciągnięty przez spadkodawcę wchodzi on do masy spadkowej jako dług spadkowy.

REKLAMA

REKLAMA

Po śmierci kredytobiorcy pozostają obowiązki majątkowe, które nie wygasają wraz z jego śmiercią i przechodząc na spadkobierców. Oznacza to, że kredyty będą musieli spłacić spadkobiercy.

Spadkobiercy w obliczu takiego długu pozostawionego przez spadkodawcę mogą zachować się trojako: albo odrzucić spadek albo przyjąć spadek wprost bądź też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

REKLAMA

Termin na złożenie każdego z powyższych oświadczeń to 6 miesięcy od dnia zgonu spadkodawcy lub od daty dowiedzenia się o tytule dziedziczenia.

REKLAMA

Najczęściej jest tak, że z datą śmierci spadkobiercy już wiedzą, że są spadkobiercami z racji dziedziczenia ustawowego, gdy chodzi o najbliższą rodzinę. Ale bywa tak, że spadkodawca pozostawia testament i nie powiadamia o nim zainteresowanego, który dowiaduje się o powołaniu go spadkobiercą w momencie ujawnienia testamentu, tzn. skutecznie z momentem otwarcia i ogłoszenia testamentu.

Jeśli spadkobierca nie chce płacić długów spadkowych, po prostu odrzuca spadek. Spadkobierca ustawowy musi pamiętać o tym, że gdy on odrzuci spadek, a ma zstępnych, to on jest traktowany jak gdyby nie dożył otwarcia spadku, a wtedy do dziedziczenia dochodzą jego zstępni. 

Zasadą jest, że spadkobierca odrzucający spadek traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku, a wówczas wierzyciel poszukuje kolejnych spadkobierców, w myśl przepisów art. 931 – 936 kodeksu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Odpowiedzialność za długi spadkowe

REKLAMA

Jeśli spadkobierca przyjmie spadek wprost, to spłaca kredyt nie tylko z odziedziczonych aktywów spadku, ale również ze swego majątku, jeśli aktywów spadku nie wystarczy na spłatę. Ten sam skutek wystąpi, jeśli spadkobierca nie złoży żadnego oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, a upłynie wspomniane 6 miesięcy.

Trzecia możliwość to złożenie w zakreślonym 6-miesięcznym terminie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku spadkobierca będzie spłacał kredyt wyłącznie w ramach odziedziczonych aktywów masy spadkowej. Jest to najbezpieczniejszy sposób na przyjęcie spadku, jeśli nie posiada się wiedzy w zakresie składników masy spadkowej.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza przyjmuje pewna grupa spadkobierców nawet jeśli nie złoży w terminie żadnego oświadczenia. Do nich należą: osoby nie mające pełnej zdolności do czynności prawnych (małoletni, ubezwłasnowolnieni całkowicie i częściowo), osoby, co do których istnieją podstawy do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia (czyli takie, co do których nie zapadło formalnie postanowienie w przedmiocie ubezwłasnowolnienia, ale podstawy istnieją), osoby prawne oraz osoby, które wprawdzie same oświadczenia nie złożyły, ale dziedziczą wspólnie z innymi spadkobiercami, którzy nabyli spadek z dobrodziejstwem inwentarza (bądź przez złożenie oświadczenia bądź z uwagi na przynależność do wyżej opisanej grupy).

Przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza konieczne jest sporządzenie spisu inwentarza majątku spadkowego. Spis taki może sporządzić komornik lub urząd skarbowy. Wykazuje się w nim wszystkie przedmioty wchodzące w skład spadku, ze wskazaniem ich wartości oraz wysokości długów. Do zgłoszenia wniosku o spis uprawnieni są: spadkobiercy, uprawnieni do zachowku, wykonawca testamentu i wierzyciel spadkowy (pod pewnymi warunkami).

Zobacz też: Postępowanie spadkowe

Do czasu przyjęcia spadku egzekucja na zaspokojenie długu spadkowego możliwa jest wyłącznie ze spadku. W tym czasie oraz do momentu działu spadku wierzyciel który chce egzekwować swoją wierzytelność z masy spadkowej, musi uzyskać tytuł egzekucyjny - po prostu wyrok) przeciwko wszystkim spadkobiercom, zarządcy majątku spadkowego (jeśli taki został ustanowiony), kuratorowi spadku (jeśli taki został powołany) lub wykonawcy testamentu. Jeśli nie upłynął jeszcze termin na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, a wierzyciel już wniósł powództwo o zapłatę p-ko spadkobiercy, to może on skutecznie żądać, by sąd zawiesił postępowanie do czasu złożenia przedmiotowego oświadczenia.

Takie „przyśpieszone” zachowanie wierzyciela pozwala spadkobiercy na zastanowienie się i wybranie najbardziej optymalnego rozwiązania w zaistniałej sytuacji.
Jeśli jest kilku spadkobierców i nie dokonali oni działu spadku to odpowiadają za dług spadkowy solidarnie, co oznacza, że wierzyciel może żądać pełnego długu od jednego z nich lub od wszystkich łącznie. Natomiast po dokonaniu działu spadku spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe wg wielkości odziedziczonego udziału.

Oczywiście, spadkobiercy dziedziczący z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiadają tylko do wysokości wartości odziedziczonej masy spadkowej.
Reasumując, jeśli kredyt jest na tyle wysoki, że przekracza aktywa masy spadkowej to nie pozostaje nic innego jak spadek odrzucić. Jeśli natomiast jest szansa, że po spłacie kredytu jeszcze coś nam zostanie, korzystniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. 

Zobacz też: Zasady dziedziczenia

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA