Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem w przypadku dziedziczenia testamentowego

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
rozwiń więcej
Jeśli doszło do złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest cofnięcie skutków prawnych tego oświadczenia.
Artykuł ten jest kontynuacją innego artykułu w zakresie złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale z opóźnieniem (w przypadku dziedziczenia ustawowego). Będę się starała tu nie powtarzać się, ale poruszyć również inne problemy związane ze złożeniem oświadczeniem w zakresie trybu i sposobu przyjęcia spadku, ale w przypadku dziedziczenia z testamentu.

Obowiązek złożenia oświadczenia

Jeśli spadkobierca jest z kręgu najbliższej rodziny i jednocześnie został wymieniony w testamencie, to bezpieczniej jest w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci najbliższej osoby z rodziny (takiej jak małżonek, rodzice), jeśli oczywiście zachodzi obawa, że w majątku spadkowym pozostały również długi , złożyć oświadczenie o sposobie przyjęcia spadku: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza, lub o odrzuceniu spadku.

Wprawdzie może się później okazać, że powołanym do spadku np. po zmarłej matce jest tylko syn, z pominięciem męża matki i pozostałych dzieci, ale zanim testament zostanie ujawniony, wierzyciele mogą wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku przez spadkobierców ustawowych i następnie zażądać od nich spłaty długów.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest o tyle korzystne dla spadkobiercy, że nie pozbawi się dziedziczenia majątku, a jeśli długi wystąpią, spłaci je do wysokości odziedziczonego majątku.

Natomiast spadkobiercą testamentowym można stać się, będąc osobą obcą dla spadkodawcy, nie należącą do kręgu spadkobierców ustawowych. Wówczas po otwarciu i ogłoszeniu testamentu, który, może się tak zdarzyć, znajdował się u innej osoby, nie tej bezpośrednio zainteresowanej dziedziczeniem, spadkobierca testamentowy, który właśnie dowiaduje się o tytule swego powołania, ma sześć miesięcy na złożenie oświadczenia, czy spadek przyjmuje i w jaki sposób, czy też spadek odrzuca.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Jeśli testament znajduje się u osoby zainteresowanej tzn. u spadkobiercy testamentowego, a jest ona osobą obcą dla spadkodawcy, i z pewnych (sobie tylko wiadomych) powodów nie dąży do otwarcia i ogłoszenia testamentu oraz stwierdzenia nabycia spadku z tego testamentu, to bieg terminu tych 6 miesięcy na złożenie jej oświadczenia się nie rozpoczyna do momentu, kiedy zdecyduje się złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu.

Gdy doszło już do złożenia oświadczenia

W przypadku, kiedy doszło już do złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale spadkobierca uczynił to pod wpływem błędu lub groźby, może on również podjąć próbę uchylenia się od skutków prawnych takiego oświadczenia.

Zatem taka możliwość istnieje nie tylko wtedy, gdy spadkobierca nie złożył w terminie stosownego oświadczenia w przedmiocie spadku, ale również wtedy, gdy oświadczenie złożył, ale chciałby się od niego uchylić. Sytuacja taka będzie miała miejsce nie tylko wówczas, gdy spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku wprost, a nie wiedział, że w spadku są długi, przekraczające wartość spadku, ale również wtedy, gdy zostało złożone oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku, np. z powodu gróźb innej osoby, następnie stan obawy ustał i spadkobierca chce uchylić się od tego oświadczenia, bo gdyby nie te groźby to przyjąłby spadek: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Stosuje się podczas takiego postępowania przepisy Kodeksu cywilnego o wadach oświadczenia woli. Oświadczenie składa się przed sądem, i aby było skuteczne, wymaga zatwierdzenia przez sąd, krótko mówiąc, sąd oceni, czy rzeczywiście można uznać, że spadkobierca działał pod wpływem błędu lub groźby.

Zobacz też: Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...