Zapis a spadek – ulgi PIT przy sprzedaży nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Wnuk otrzymał po babci w drodze zapisu testamentowego mieszkanie. Mieszkał w nim przez 3 lata, a następnie je sprzedał. W celu rozstrzygnięcia czy musi odprowadzić podatek dochodowy zgłosił się do Ministra Finansów o interpretację podatkową.
REKLAMA
Minister stwierdził, że wnuk zobowiązany jest do zapłaty podatku, ponieważ zwolnienia dotyczą tylko przychodów pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych w drodze spadku lub darowizny. Uznał, iż nabycie w drodze dziedziczenia nie obejmuje swym zakresem zapisu testamentowego.
Zobacz: Testament
Koszty
Sprzedając mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia w drodze spadku czy darowizny, przy obliczaniu dochodu z uwzględnieniem 19% stawki można uwzględnić koszty. Koszty te muszą zwiększać wartość nieruchomości, a podatnik powinien mieć je udokumentowane. Dotyczy to tylko kosztów poczynionych w czasie posiadania mieszkania. Od dochodu można odliczyć także zapłacony podatek od spadków i darowizn (zapisu). Gdy między zapisodawcą i zapisobiercą zachodzi stosunek pokrewieństwa, a nabycie zostanie zgłoszone w urzędzie skarbowym, podatku od zapisu testamentowego nie płaci się.
Sąd
Nie zgadzając się z opinią Ministra Finansów, podatnik wkroczył na drogę sądową. Sąd zgodził się z wnukiem. Ustalił, że zapisobierca przy sprzedaży mieszkania korzysta z tej samej ulgi co spadkobierca.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 stycznia 2012 r. (II FSK 1120/11) stwierdził, że zapis ma charakter nabycia w drodze spadku.
W związku z powyższym zasady uregulowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszące się do nabycia w drodze spadku należy stosować także do nabycia w drodze zapisu, mimo że ustawa nie posługuje się tym pojęciem.
Zobacz serwis: Spadki
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 Nr 80, poz. 350 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat