Jak jest opodatkowany zapis testamentowy?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Przy nabyciu majątku na podstawie zapisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania zapisu, a nie w chwili otwarcia spadku. Obowiązek podatkowy jest uzależniony od skutecznej realizacji zapisu przez spadkobiercę. Od momentu wykonania zapisu zaczyna biec 6-miesięczny termin na złożenie zeznania podatkowego.
REKLAMA
Co stanowi podstawę opodatkowania?
Wartość opodatkowania w podatku od spadków i darowizn stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych. Ta wartość jest wartością czystą. Oznacza to, że została ustalona po potrąceniu długów i ciężarów. Wartość czystą ustala się na podstawie cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku zniszczenia przedmiotu w wyniku siły wyższej przed dokonaniem wymiaru podatku, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru. Należy jednak pamiętać o wliczeniu odszkodowania, jeżeli przedmiot był ubezpieczony.
Zobacz: Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe
Kto zapłaci podatek od zapisu?
Ustawodawca określił krąg osób, które mogą bez podatku nieodpłatnie nabyć rzeczy i prawa majątkowe na podstawie zapisu. Te osoby to małżonek, wstępni, zstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.
Osoby te są zwolnione z podatku, jeżeli zgłoszą jego nabycie, w przypadku, gdy jego wartość przekroczyła 9637 zł. Wartość ta nie jest wartością jednorazową. Kwota ta wyliczana jest na podstawie wszystkich przysporzeń dla tej samej osoby, od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.
Osoby nie znajdujące się w ustawowym katalogu płacą podatek od zapisu.
Czy zapis z zagranicy jest opodatkowany?
W określonych sytuacjach zapis z zagranicy również podlega opodatkowaniu. Do opodatkowania nabycia rzeczy znajdujących się poza granica Polski, dochodzi wtedy, gdy w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu w kraju.
Zobacz serwis: Spadki
Zobacz również: Darmowe porady prawne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat