Czy spis inwentarza jest konieczny do zwolnienia z podatku?
REKLAMA
REKLAMA
Z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2010 roku (sygn. IPPB2/436-362/10-2/AF) wynika, że dokonanie spisu inwentarza nie jest niezbędne do otrzymania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
Stan faktyczny
Brat podatnika zmarł 8 lutego 2010 roku. 14 kwietnia sąd stwierdził, że podatnik wraz, ze swoją siostrą nabyli spadek. Spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Podatnik zamierzał w 6-miesięcznym terminie powiadomić o nabyciu spadku Urząd Skarbowy, aby uzyskać zwolnienie z podatku od spadku.
REKLAMA
Następnie zlecono komornikowi sporządzenie spisu inwentarza. Operacja ta okazała się jednak zbyt kosztowna, więc spadkobiercy postanowili odstąpić od sporządzania inwentarza. Wpływ na tę decyzję miały również niewielkie długi spadkowe.
Mimo to w postanowieniu Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku nadal sporządzenie spisu była nadal wymienione. Pojawiła się wątpliwość czy Urząd Skarbowy może żądać takiego spisu, by możliwe było zwolnienie z podatku od spadków i darowizn.
Zobacz też: Opodatkowanie starych spadków
Rozwiązanie.
REKLAMA
Przy spełnieniu pewnych warunków, najbliżsi spadkodawcy to znaczy małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha mogą być zwolnieni od podatku od spadków i darowizn. Muszą oni w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego zgłosić nabycie spadku właściwemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego, wraz z odpowiednią dokumentacją.
Z omawianej interpretacji wynika, że Urząd Skarbowy nie może w takim przypadku żądać spisu inwentarza. Według przepisów obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku. Znaczy to, że postanowienie o sporządzeniu inwentarza i data zakończenia jego sporządzania nie mają wpływu na obowiązek podatkowy. Celem spisu jest określenie i oznaczenie składników majątku spadkowego, tak by ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe. Nie przesądza on natomiast o nabyciu praw i nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o kwestie podatkowe.
Zobacz też serwis: Podatek od spadku
Zobacz również: Bezpłatne porady prawne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat