Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Grupy podatkowe
Istotne znaczenie dla wysokości podatku ma osoba, od której spadek lub darowizna pochodzi. Przynależność do grupy podatkowej zależy od stosunku łączącego nabywcę ze zbywcą. Wyróżniamy trzy grupy podatkowe. Do pierwszej nalezą: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. Do drugiej grupy zalicza się: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierba, małżonków rodzeństwa i ich rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych. Do trzeciej grupy zaliczani są inni nabywcy, których obciążenia podatkowe są najwyższe.
REKLAMA
Kto może nie zapłacić podatku?
Całkowicie zwolnionymi od podatku od spadków i darowizn mogą zostać niektórzy nabywcy należący do pierwszej grupy, jeżeli dopełnią warunków formalnych. Chodzi tu o małżonka, zstępnych (dzieci i wnuki), wstępnych (rodzice i dziadkowie), rodzeństwo, pasierba, ojczyma i macochę.
Zobacz również: Opodatkowanie starych spadków
Warunki
REKLAMA
Przede wszystkim nabywca musi poinformować urząd skarbowy o fakcie nabycia spadku czy darowizny. Dokonuje się tego na podstawie specjalnego formularza SD-Z2. Nabywca ma 6 miesięcy na złożenie wniosku, które biegną od dnia otrzymania darowizny albo uprawomocnienia się sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Nie zgłoszenie powoduje opodatkowanie nabycia spadku czy darowizny na zasadach odpowiadających pierwszej grupie podatkowej.
Żeby skorzystać ze zwolnienia w przypadku darowizny pieniężnej do formularza SD-Z2 trzeba dołączyć dowód otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy albo na rachunek w SKOK-u. trzeba również koniecznie zaznaczyć w tytule przelewu, że jest to darowizna.
Wyłączenie zgłoszenia darowizny
Podatnik może nie zgłaszać faktu otrzymania darowizny jeśli łączna wartość otrzymanego wciągu 5 lat majątku nie przekracza 9637 zł oraz gdy nabycie następuje na podstawie aktu notarialnego.
Zobacz również serwisy: Spadki, Darowizny
Zadaj pytanie: Forum prawne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat