Dziedziczenie dzieł sztuki
REKLAMA
REKLAMA
Nie
REKLAMA
Zgodnie z art. 4 ust. 1 p. 9 b, nabycie w drodze spadku (niezależnie od grupy podatkowej) dzieł sztuki i rękopisów będących przedmiotem twórczości spadkodawcy oraz materiałów bibliotecznych jest zwolnione od podatku.
W odróżnieniu od czynności nie podlegających podatkowi- nabycie ww. przedmiotów jest zwolnione od podatku –co oznacza, że nadal należy je zgłosić do opodatkowania – w tym przypadku na druku SD3.
Powyższe zwolnienie nie obowiązuje jeśli odziedziczone dzieła sztuki (lub rękopisy itp.) nie były stworzone przez spadkodawcę – a był np. ich kolekcjonerem.
Zwolnienie dla praw autorskich
Odnośnie dziedziczenia związanego z utworami- warto zauważyć, iż od podatkowi nie podlega nabycie w drodze spadku i darowizny nabycie w praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw. Oznacz to m.in. iż nie tylko sama wartość praw nie podlega opodatkowaniu (podatkiem od spadków i darowizn) ale również m.in. wymagalne wierzytelności z tytułu tantiem.
Osiągany w późniejszym czasie przychód z tantiem i innych świadczeń związanych z odziedziczonymi prawami autorskimi podlega opodatkowaniu PIT.
Zobacz serwis: Podatek od spadku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat