Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

REKLAMA
REKLAMA
Szanowny Panie Premierze,
REKLAMA
w imieniu emerytów wojskowych, a de facto, także pośrednio, w imieniu emerytów mundurowych (gdyż nas wszystkich dotyczy podniesiony przez nas problem), zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o spowodowanie przyspieszenia prac nad zmianą ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z FUS w zakresie umożliwienia jednoczesnego pobierania emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych, jak i z powszechnego systemu emerytalnego. Złożona w tej sprawie do Pana Premiera petycja (sygn. BKS-144-IX-775/23) przez Pana Stanisława Szostakiewicza została rozpatrzona na Posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Petycji w dniu 25 kwietnia 2024 roku i w formie Dezyderatu nr 28 z dnia 23 lipca 2024 roku, ustosunkowała się pozytywnie do nurtującej wszystkich emerytów mundurowych kwestii zbiegu prawa do dwóch świadczeń emerytalnych. Ponadto obecni na posiedzeniu wspomnianej Komisji w dniu 25 kwietnia 2024 roku, przedstawiciele MON, MSWiA oraz MRPiPS w randze Sekretarzy i Podsekretarzy Stanu zgodnie przyznali, że „wymienione resorty dostrzegają problem opisany w petycji” oraz – jak czytamy w wspomnianym Dezyderacie 28 – „wyrazili gotowość do podjęcia działań zmierzających do jego rozwiązania”. Należy dodać, że Podsekretarz Stanu w MON, Stanisława Wziątek stwierdził, cyt.: „Najistotniejszym w tym względzie jest fakt, że to oczekiwanie wyrażane było od wielu lat i niestety nie zostało uwzględnione, a mówi ono przede wszystkim o tym, że jedna grupa byłych żołnierzy i funkcjonariuszy może otrzymywać emeryturę zarówno wypracowaną w ramach służby, jak i emeryturę, którą sobie wypracowali na cywilnym rynku pracy. Druga grupa może otrzymywać tylko i wyłącznie jedną emeryturę, mundurową albo tę, którą sami wybiorą (…). Istotą rzeczy jest to, co powiedzieliśmy i co podnosi środowisko żołnierzy i funkcjonariuszy, że jest to nierówne traktowanie podmiotów, nierówne traktowanie osób”.
REKLAMA
Dotychczasowe regulacje prawne dotyczące tego zagadnienia zawarte w ustawach: O emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku; O zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i i rodzin z 10 grudnia 1993 roku oraz o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji… z 18 lutego 1994 roku wprowadziły podział wśród żołnierzy i funkcjonariuszy na tych, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznie 1999 roku i na tych, którzy tę służbę rozpoczęli po tym terminie (także po 2003 i 2012 roku). Ci ostatni nabyli prawo do łączenia świadczeń z obu systemów emerytalnych. Pomijając przesłanki, które legły u podstaw tego niesłusznego i konfliktogennego podziału, wypada podkreślić, że ów podział narusza art. 2 Konstytucji RP, stanowiący, że Polska jest „państwem prawnym, urzeczywistniającym sprawiedliwość społeczną” oraz art. 32, który zapewnia obywatelom, że są „wobec prawa równi”, i że nikt nie może być dyskryminowany „z jakichkolwiek przyczyn”.
Problem zbiegu praw do dwóch emerytur nabytych za sprawą służby w formacjach mundurowych i następnie, po uzyskaniu emerytury mundurowej, dalszej pracy i odprowadzania składek do FUS, jest Panu Premierowi dobrze znany, zarówno z czasu spotkań przedwyborczych (Siedlce 24 styczeń 2023 r.: Bytom 17 marca 2023 r.), jaki z racji złożonych projektów poselskich, Lewicy (30 III 2023 r,) i projektu Koalicji Obywatelskiej (14 kwietnia 2023 r.), w których podjęto próbę rozwiązania tej sprawy. Wiąże się ona bowiem także z trzecim i czwartym priorytetem „Koalicji 15 Października”, deklarującym, że: „naprawimy szkody” i „pojednamy naród”. Jako przedstawiciele emerytów służb mundurowych życzliwie wspieramy te deklaracje oraz podejmowane wysiłki w celu ich urzeczywistnienia.
Jednakże wyraźne spowolnienie prac w Komisji ds. Petycji ze strony niektórych resortów, budzi nasze obawy, co do szybkiej i satysfakcjonującej nasze środowisko finalizacji poruszonego problemu i jego skutecznego rozwiązania ustawowego. O rozmaitych wariantach prawnych, które mogłyby tu być zastosowane wspominaliśmy wielokrotnie w korespondencji kierowanej do właściwych resortów (poprzez KPRM), jak i posłów obecnej koalicji sprawującej władzę. Pozostawmy to zatem legislatorom, ufając, że zaproponują optymalne rozwiązanie.
Niepokoi nas fakt, że pomimo deklarowanej chęci rozwiązania tego problemu, jak i przygotowanego przez Komisję Dezyderatu nr 28 do Pana Premiera, dotychczas resorty nie są wstanie podać liczby emerytów, którzy nabyli prawo do świadczeń emerytalnych z FUS i określić skutków finansowych takiej decyzji. Przedstawione przez wiceministra MSWiA Wiesława Szczepańskiego w dn. 7 listopada 2024 roku, w czasie obrad Komisji ds. Petycji, tylko orientacyjne dane liczbowe, dotyczą grupy około 200 tys. emerytów mundurowych (ok. 70 tys. – MSWiA; ok. 112 tys. – MON; pozostali to SW plus sądownictwo). Oczekiwania członków Komisji ds. Petycji na propozycje rządu w sprawie rozwiązania przedstawionego tu problemu, nie rokują na rychłe podjęcie konkretnych decyzji. Warto zatem zasygnalizować ważny – naszym zdaniem – aspekt finansowy, który być może rzutuje na tempo prac. Otóż konsekwencje finansowe dla budżetu państwa są w tym przypadku niezbyt groźne, gdyż emerytury z FUS są wypłacane z środków zgromadzonych przez każdego z nas na koncie w FUS, gdzie zewidencjonowana jest suma naszch składek, powiększana corocznie o wskaźnik waloryzacji. Łączna kwota zgromadzonych tam środków finansowych przez około 200 tys. emerytów mundurowych jest przypuszczalnie znaczna.
Szanowny Panie Premierze.
REKLAMA
Pragniemy podkreślić, że szybkie rozstrzygnięcie tej sprawy ma dla nas i naszych rodzin, ogromne znaczenie z uwagi na nasz wiek, który oscyluje między 75-tym a 85-tym rokiem życia. Najprawdopodobniej nigdy nie skonsumujemy ani my, ani nasi najbliżsi, wszystkich środków zgromadzonych na naszych kontach w FUS. Wraz z rodzinami liczymy zatem na to, że Pan Premier zechce przyspieszyć prace legislacyjne związane z poruszoną przez nas sprawą i tym samym przyczynić się do zlikwidowania ewidentnego, a nade wszystko, niesprawiedliwego podziału wśród emerytów służb mundurowych zafundowanego nam wbrew naszym oczekiwaniom.
Społeczną wagę poruszonego problemu potwierdzają przedstawiciele naszego środowiska, którzy popierając treść tego listu i jego zasadniczy postulat dotyczący prawa także do emerytury z FUS, wyrazili dlań pełną aprobatę oraz zgodę na dołączenie do listu swoich nazwisk wraz ze stopniami wojskowymi, tytułami i stopniami naukowymi.
Z wyrazami należnego szacunku
Płk w st. spocz. prof. dr hab. inż. Andrzej Barczak
Płk dypl. w st. spocz. inż. Jerzy Cichosz
Płk w st. spocz. dr hab. Zbigniew Stachowski
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA