Klimatyzacja w wojsku i badanie poziomy metabolizmu żołnierzy w oparciu o ich wagę oraz wzrost po to, aby określić pułap, kiedy żołnierz nie służy z uwagi na wysoką temperatuję. MON chce wyłączenia żołnierzy spod tych dwóch nowych reguł, które proponuje Ministerstwo Rodziny. MRPiPS pracuje nad projektem rozporządzenia, która wprowadzi pojęcie metabolizmu do polskich przepisów BHP. Specjalne wzory matematyczne będą pozwalały (m.in. na podstawie wagi i wzrostu) obliczyć w jakiej temperaturze pracownik może pracować. Jest też wymóg stosowania takich rozwiązań jak m.in. klimatyzacja.
Przykładowy wzór związany z metabolizmem:
dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) - (4,7 × wiek w latach);
Metabolizm pracownika i ograniczenia pracy w wysokich temperaturach - nowość w prawie polskim
UWAGI MON do projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. MON proponuje się projektowanemu § 30a ust. 8 nadać następujące brzmienie:
,,8. Przepisów ust. 6 i 7 nie stosuje się w odniesieniu do prac, o których mowa w art. 15110 pkt 1–2 oraz 4–9 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy oraz do zadań realizowanych przez żołnierzy podczas lub w związku z pełnieniem służby wojskowej.”.
Poniżej w pliku PDF pełne stanowisko MON - a w dalszej części artykułu jego omówienie
MON: Chce wyłączyć mundurowych z procedury ustalania metabolizmu. Żołnierze mogą służyć powyżej 32 stopni
MON nie zgadza się więc na wstrzymanie służby żołnierzy w wysokich temperaturach. Projekt rozporządzenia przewiduje bowiem wstrzymanie wszelkiej pracy gdy temperatura przekroczy 35o C w pomieszczeniu pracy lub 32o C – przy wykonywaniu na otwartej przestrzeni prac o wysokim lub bardzo wysokim metabolizmie. Nie może to jednak negatywnie wpłynąć na wykonywanie zadań służbowych związanych np. z:
1) ochroną granic państwa,
1) pełnioną służbą wartowniczą i patrolową, transportu drogowego czy wstrzymanie części szkoleń specjalistycznych.
Żołnierze muszą ćwiczyć w temperaturze powyżej 32° C
MON nie zgadza się na to, aby wprowadzenie zakazu prac o wysokim tempie metabolizmu lub bardzo wysokim tempie metabolizmu wykonywanych na otwartej przestrzeni w czasie występowania temperatury powyżej 32° C, spowodowało w jednostkach wojskowych dezorganizację procesu szkolenia żołnierzy oraz innych zadań związanych z zabezpieczeniem funkcjonowania jednostek.
Pracownicy firm albo urzędów mogą w czasie upału (na zewnątrz biur albo hal produkcyjnych) mieć:
- dodatkowe przerwy w pracy (art. 145 § 1 Kodeksu pracy),
- skrócony czas pracy (art. 145 § 1 Kodeksu pracy),
- pracę zmianową (art. 146 Kodeksu pracy).
MON wskazuje, że takie rozwiązania nie mogą być stosowane w wojsku.
Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce
MON: Nie mamy możliwości zapewnienia żołnierzom klimatyzacji
Zakup klimatyzacji do 1 czerwca 2025 r. nie jest realny z uwagi na:
- ograniczenia budżetowe,
- wymogi zamówień publicznych,
- stan infrastruktury w niektórych jednostkach wojskowych uniemożliwi montaż urządzeń klimatyzacyjnych w pomieszczeniach ze względu na obciążenie instalacji elektrycznej i związane z tym zagrożenie pożarowe.
Dlaczego MON nie zgadza się na stosowanie zasad związanych z metabolizmem wobec żołnierzy?
Podsumowując:
Z uwagi na specyfikę zadań wykonywanych przez żołnierzy oraz infrastrukturę i wyposażenie jednostek wojskowych, dowódcy nie mają możliwości zapewnienia żołnierzom odpoczynku w klimatyzowanych pomieszczeniach, a odpoczynek w zacienionym miejscu, ze względu na charakter służby wojskowej i miejsca wykonywania zadań – nie jest możliwy do spełnienia. Również zmniejszenie obciążenia fizycznego pracą w godzinach występowania najwyższych wartości temperatury powietrza nie zawsze będzie możliwe do wykonania, a możliwość zakupu i wyposażenia żołnierzy w środki ochrony indywidualnej w postaci kamizelek chłodzących wymaga szczegółowej analizy m.in. kosztów takiego przedsięwzięcia.
Nie tylko MON ma krytyczny stosunek do nowych zasad wyznaczania zasad pracy w wysokich temperaturach
Metabolizm - tabela
metabolizm - tabela
RCL
Dla zastosowania tej tabelki pracodawca musi nabyć "Normy Polskie" i nauczyć się wykonywać obliczenia oparte m.in. o wagę i wzrost pracownika. Dlatego szereg instytucji zgłasza zastrzeżenia do projektu rozporządzenia. Generalnie chodzi o to, czy pozostać w tradycyjnym podziale na "pracę lekką", "pracę średnio ciężka" i "praca bardzo ciężką", czy też wprowadzić bardzo sformalizowany oparty o wzory i obliczenia sposób określania zasad pracy w wyższych temperaturach.
Obliczanie przez przedsiębiorca tempa metabolizmu to dla niego magia - Główny Specjalista ds. BHP - tabela uwag
"Zapisy w zakresie określania tempa metabolizmu są z zasady naukowej poprawne lecz dla zwykłego przedsiębiorcy są faktem magicznym. Zamiast upraszczać prawo w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, komplikujemy je, aby było coraz bardziej nieczytelne. Przedsiębiorca nie będzie obliczał wg, Polskiej Normy (którą trzeba kupić), ponieważ się na tym nie zna, tak więc nakładanie rozporządzeniem obowiązku obliczania tempa metabolizmu (Klasa) oraz tempa metabolizmu [W] jest zapisem, co do nauki odpowiednim lecz w zakresie funkcjonowania przedsiębiorcy – kuriozalnym, Np. taki przykład:
dla mężczyzn to: BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) - (6,8 × wiek w latach)