REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MON: Chce wyłączyć mundurowych z procedury ustalania metabolizmu. Żołnierze mogą służyć powyżej 32 stopni

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MON: Chce wyłączyć mundurowych z procedury ustalania metabolizmu. Żołnierze mogą służyć powyżej 32 stopni
MON: Chce wyłączyć mundurowych z procedury ustalania metabolizmu. Żołnierze mogą służyć powyżej 32 stopni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

MON chce wyłączenia żołnierzy spod tych dwóch nowych reguł, które proponuje Ministerstwo Rodziny. MRPiPS pracuje nad projektem rozporządzenia, która wprowadzi pojęcie metabolizmu do polskich przepisów BHP. Specjalne wzory matematyczne będą pozwalały (m.in. na podstawie wagi i wzrostu) obliczyć w jakiej temperaturze pracownik może pracować. Jest też wymóg stosowania takich rozwiązań jak m.in. klimatyzacja.

UWAGI MON do projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. MON proponuje się projektowanemu § 30a ust. 8 nadać następujące brzmienie:

REKLAMA

,,8. Przepisów ust. 6 i 7 nie stosuje się w odniesieniu do prac, o których mowa w art. 15110 pkt 1–2 oraz 4–9 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy oraz do zadań realizowanych przez żołnierzy podczas lub w związku z pełnieniem służby wojskowej.”.

MON: Chce wyłączyć mundurowych z procedury ustalania metabolizmu. Żołnierze mogą służyć powyżej 32 stopni

MON nie zgadza się więc na wstrzymanie służby żołnierzy w wysokich temperaturach. Projekt rozporządzenia przewiduje bowiem wstrzymanie wszelkiej pracy gdy temperatura przekroczy 35o C w pomieszczeniu pracy lub 32o C – przy wykonywaniu na otwartej przestrzeni prac o wysokim lub bardzo wysokim metabolizmie. Nie może to jednak negatywnie wpłynąć na wykonywanie zadań służbowych związanych np. z:

1) ochroną granic państwa,

1) pełnioną służbą wartowniczą i patrolową, transportu drogowego czy wstrzymanie części szkoleń specjalistycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Żołnierze muszą ćwiczyć w temperaturze powyżej 32° C

MON nie zgadza się na to, aby  wprowadzenie zakazu prac o wysokim tempie metabolizmu lub bardzo wysokim tempie metabolizmu wykonywanych na otwartej przestrzeni w czasie występowania temperatury powyżej 32° C, spowodowało w jednostkach wojskowych dezorganizację procesu szkolenia żołnierzy oraz innych zadań związanych z zabezpieczeniem funkcjonowania jednostek.

 Pracownicy firm albo urzędów mogą w czasie upału (na zewnątrz biur albo hal produkcyjnych) mieć:

  • dodatkowe przerwy w pracy (art. 145 § 1 Kodeksu pracy),
  • skrócony czas pracy (art. 145 § 1 Kodeksu pracy),
  • pracę zmianową (art. 146 Kodeksu pracy).

MON wskazuje, że takie rozwiązania nie mogą być stosowane w wojsku. 

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

MON: Nie mamy możliwości zapewnienia żołnierzom klimatyzacji

Zakup klimatyzacji do 1 czerwca 2025 r. nie jest realny z uwagi na:

  • ograniczenia budżetowe,
  • wymogi zamówień publicznych,
  • stan infrastruktury w niektórych jednostkach wojskowych uniemożliwi montaż urządzeń klimatyzacyjnych w pomieszczeniach ze względu na obciążenie instalacji elektrycznej i związane z tym zagrożenie pożarowe.

Dlaczego MON nie zgadza się na stosowanie zasad związanych z metabolizmem wobec żołnierzy?

Podsumowując:

Ważne

 

Z uwagi na specyfikę zadań wykonywanych przez żołnierzy oraz infrastrukturę i wyposażenie jednostek wojskowych, dowódcy nie mają możliwości zapewnienia żołnierzom odpoczynku w klimatyzowanych pomieszczeniach, a odpoczynek w zacienionym miejscu, ze względu na charakter służby wojskowej i miejsca wykonywania zadań – nie jest możliwy do spełnienia. Również zmniejszenie obciążenia fizycznego pracą w godzinach występowania najwyższych wartości temperatury powietrza nie zawsze będzie możliwe do wykonania, a możliwość zakupu i wyposażenia żołnierzy w środki ochrony indywidualnej w postaci kamizelek chłodzących wymaga szczegółowej analizy m.in. kosztów takiego przedsięwzięcia.

Wydatek energetyczny dla stanowisk pracy – nowy obowiązek pracodawców

Nowe przepisy mają też nałożyć obowiązek oceny wydatku energetycznego dla wszystkich stanowisk służbowych w resorcie obrony narodowej (dla potrzeb oceny zakwalifikowania do poszczególnych klas tempa metabolizmu). W MON jest to niemożliwe bo jedyne wojskowe laboratorium z odpowiednią akredytacją aktualnie dokonuje oceny wydatku energetycznego dla potrzeb określenia prawa pracowników resortu obrony narodowej do posiłków profilaktycznych i dodatku do wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MON: Chce wyłączyć mundurowych z procedury ustalania metabolizmu. Żołnierze mogą służyć powyżej 32 stopni

MON chce wyłączenia żołnierzy spod tych dwóch nowych reguł, które proponuje Ministerstwo Rodziny. MRPiPS pracuje nad projektem rozporządzenia, która wprowadzi pojęcie metabolizmu do polskich przepisów BHP. Specjalne wzory matematyczne będą pozwalały (m.in. na podstawie wagi i wzrostu) obliczyć w jakiej temperaturze pracownik może pracować. Jest też wymóg stosowania takich rozwiązań jak m.in. klimatyzacja.

Kosiniakowe ze zmianami w 2025 r. Kogo dotyczą?

Rodzice dzieci wcześnie urodzonych zyskają nowe uprawnienia nie tylko w postaci uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Wydłuży się również okres pobierania tzw. kosiniakowego, czyli świadczenia rodzicielskiego. Ta zmiana wchodzi w życie już 19 marca 2025 r.

Zamach stanu - co to jest? Art. 128 Kodeksu karnego

Czym jest zamach stanu? To jedno z przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Uregulowane jest w art. 128 Kodeksu karnego. Jakie są znamiona tego przestępstwa? Jaka kara grozi za zamach stanu?

Luka: MOPS, ZUS, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie wspierające. Kiedy nowelizacja przepisów?

Luka polega na tym, że po decyzjach MOPS opiekunowie osób niepełnosprawnych tracą ubezpieczenie zdrowotne w NFZ (np. za pół roku wstecz). Powinien je przyznać ZUS za taki sam okres, ale nie może bo zakazują mu tego przepisy wprowadzone przez ustawę o świadczeniu wspierającym.

REKLAMA

Prowadzisz działalność gospodarczą w domu? Możesz go sprzedać bez PIT i skorzystać na podatku. Fiskus wydał korzystną interpretację

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał korzystną dla podatników interpretację. Potwierdził w niej możliwość uniknięcie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej już po pięciu latach od jej nabycia, a nie dopiero po sześciu od wycofania z działalności.

19 marca 2025 r. ważna zmiana w urlopach. Kodeks pracy

19 marca 2025 r. ważna zmiana w urlopach. Ważna zmiana w Kodeksie pracy wprowadzająca szczególne regulacje z zakresu urlopów wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach zacznie obowiązywać 19 marca 2025 r. Kto skorzysta? Ile płatne? Ile tygodni?

To w tych zawodach będzie najłatwiej o pracę. MEN opublikowało listę. Oni będą mogą liczyć na najwyższe dopłaty do edukacji w roku szkolnym 2025/2026

Jak dobrze wybrać zawód? MEN opublikowało prognozę, z której wynika w jakich zawodach będzie najniższe bezrobocie. Będą też miały szczególne znaczenie dla rozwoju państwa, a do edukacji tym zakresie będą najwyższe dopłaty.

Videotestament. Czy wejdzie w 2025 r.? [PROJEKT]

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Świat się zmienia, technologie coraz śmielej wkraczają w nasze życie. Prawdopodobnie będzie dopuszczalna forma videotestamentu, tj. sporządzania testamentu ustnego za pomocą urządzeń audiowizualnych, takich jak nagrania wideo czy też tylko audio: głosu spadkodawcy. . Czy już w 2025 r.? Zobaczymy.

REKLAMA

Nawet 10 500 zł na zakup laptopa w 2025 r. Takie dofinansowanie można otrzymać z PFRON

W ramach programu „Aktywny samorząd” w roku 2025 r. można uzyskać dofinansowania do 10 500 zł na zakup sprzętu elektronicznego, w tym laptopów i komputerów stacjonarnych. Zarząd PFRON przyjął dokument Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku.

Jaka waloryzacja sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu OC? Ważna uchwała Sądu Najwyższego

W dniu 15 stycznia 2025 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął ważną uchwałę dotyczącą waloryzacji, na podstawie kodeksu cywilnego, sumy gwarancyjnej określonej w umowie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zdaniem Sądu Najwyższego waloryzacja sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC dokonywana przez sąd nie może być automatyczna. Określona w przepisach aktualna wysokość tej sumy nie może być jedynym kryterium przy waloryzacji sum gwarancyjnych z dawnych umów ubezpieczenia.

REKLAMA