Projekt rozporządzenia: Świadczenie rekompensujące żołnierzom utracone wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
Żołnierze z prawem do świadczenia rekompensującego wynagrodzenie
Projekt rozporządzenia w sprawie świadczenia pieniężnego dla pełniących służbę żołnierzy uwzględnia ostatnie zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny. Projektowane rozporządzenie obejmuje bowiem osoby rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Zgodnie z projektem rozporządzenia świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego, dochód lub przychód dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowany z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej przysługuje:
- żołnierzom obrony terytorialnej, którzy pełnili terytorialną służbę wojskową rotacyjnie,
- żołnierzom aktywnej rezerwy,
- żołnierzom pasywnej rezerwy.
Ustalenie i wypłata świadczenia
Projektowane rozporządzenie określa sposób i tryb ustalania oraz wypłacania żołnierzom świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone zarobki.
Projekt rozporządzenia zakłada, że podstawę ustalenia świadczenia pieniężnego będą stanowić:
- kwota miesięcznego wynagrodzenia ze stosunku pracy lub stosunku służbowego uzyskanego przez żołnierza za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym była pełniona służba;
- średnia miesięczna kwota dochodu lub przychodu dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowany z prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym okres pełnienia służby;
- kwota uzyskana z pomnożenia liczby hektarów przeliczeniowych gospodarstwa rolnego, w którym żołnierz prowadzi działalność rolniczą.
REKLAMA
Według projektu rozporządzenia czas pełnienia służby przez uprawnionych żołnierzy, za który wypłaca się im świadczenie pieniężne, powinien stwierdzić dowódca jednostki wojskowej. W rozkazie dziennym jednostki wojskowej powinien on wskazać daty i liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu.
Ustawa o obronie Ojczyzny określa, że świadczenie pieniężne za każdy dzień służby stanowi kwota 1/22 całkowitego miesięcznego wynagrodzenia brutto, dochodu lub przychodu pomnożona przez liczbę dni pełnienia służby w danym miesiącu. Świadczenie ustala i wypłaca dowódca jednostki wojskowej na wniosek uprawnionego żołnierza.
Według projektu rozporządzenia świadczenie pieniężne wypłaci dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jego ustalenie i wypłatę. Świadczenie pieniężne może być wypłacone łącznie z uposażeniem należnym żołnierzowi z tytułu pełnienia służby.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat