Dodatek antyemerytalny dla wojska i służb już od 1 marca
REKLAMA
REKLAMA
- Dodatek antyemerytalny – co to jest
- Czy dodatek antyemerytalny będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury
- Komu należy się dodatek antyemerytalny
- Kto dostanie świadczenie motywacyjne
Dodatek antyemerytalny – co to jest
Dodatek antyemerytalny to miesięczne świadczenie, które będzie przysługiwać uprawnionym po 15 latach służby. Na początek jego wysokość będzie wynosić 5 proc. uposażenia i przez kolejnych 10 lat będzie corocznie rosła o 1 proc., aż osiągnie 15 proc. uposażenia. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc.
REKLAMA
Nowe świadczenie ma zachęcić żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy do pozostawania w służbie pomimo nabycia prawa do przejścia na emeryturę – stąd określenie „dodatek antyemerytalny”. Ma też zwiększyć atrakcyjność służby w wojsku i służbach dla osób zainteresowanych karierą w ich szeregach.
Czy dodatek antyemerytalny będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury
Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej dodatek antyemerytalny będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury. Ustawa przewiduje ponadto wykreślenie z poszczególnych regulacji przesłankę do zwolnienia z formacji z tytułu samego osiągniecia 30 lat wysługi.
Komu należy się dodatek antyemerytalny
Dodatki po 15 latach służby otrzymają żołnierze zawodowi, a także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Kto dostanie świadczenie motywacyjne
Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależnie od świadczenia motywacyjnego przysługującego żołnierzom i funkcjonariuszem, którzy mają co najmniej 25-letni staż.
Dotychczas świadczenie motywacyjne nie przysługiwało jednak m.in. funkcjonariuszom służb specjalnych, Straży Marszałkowskiej i Krajowej Administracji Skarbowej. Wchodząca od początku marca w życie ustawa to zmienia: świadczenie otrzymają również funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, oraz Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Marszałkowskiej.
Świadczenie motywacyjne jest wypłacane w wysokości 1500 zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2500 zł brutto miesięcznie po 28 latach i sześciu miesiącach służby.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat