REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszyscy weterani poszkodowani dostaną dodatek. MON przygotowało nowelizację

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Dodatek weterana poszkodowanego dostaną nie tylko emeryci lub renciści
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek weterana poszkodowanego przysługuje obecnie wyłącznie weteranom pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką. MON proponuje nowelizację ustawy, dzięki której dodatek otrzymają wszyscy weterani poszkodowani. Także ci, którzy nadal służą w wojsku bądź pracują. Ile będzie wynosił dodatek weterana poszkodowanego w 2023 r.?

Dodatek weterana poszkodowanego należy się obecnie tylko tym weteranom poszkodowanym, którzy pobierają emeryturą lub rentę inwalidzką. Środowisko weteranów poszkodowanych zgłaszało postulaty, by prawo do dodatku przyznać także tym z nich, którzy są nadal aktywni zawodowo lub pozostają w służbie w wojsku bądź innych służbach.

REKLAMA

Kto otrzyma dodatek weterana poszkodowanego

REKLAMA

W związku ze zgłaszanymi postulatami środowiska weteranów poszkodowanych ministerstwo obrony narodowej zaproponowało zmianę przepisów dotyczących dodatku weterana poszkodowanego. Projektowana  nowelizacja ma umożliwić wypłacanie dodatku wszystkim weteranom poszkodowanym. Dodatek mieliby otrzymać zatem również weterani poszkodowani, którzy pozostają w służbie lub pracują. 

Wejście w życie projektowanych rozwiązań spowoduje, że prawo do dodatku weterana poszkodowanego uzyska prawie tysiąc osób. Wśród nich – ok. 900 byłych lub obecnych żołnierzy oraz prawie 100 funkcjonariuszy służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji. Łącznie wypłaty dodatków dla tych osób będą stanowić rocznie ok. 1,8 miliona złotych rocznie. Dodatki mają być wypłacane z budżetu resortu obrony narodowej.

Kto to jest weteran poszkodowany

Weteranem poszkodowanym w działaniach poza granicami państwa może być osoba, która biorąc udział na podstawie skierowania w działaniach poza granicami państwa, doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Ile wynosi dodatek weterana poszkodowanego

Wysokość dodatku weterana poszkodowanego, jest uzależniona od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych w ramach działań poza granicami państwa, z tytułu których przyznano świadczenia odszkodowawcze, i wynosi od 5% do 130% najniższej emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 marca 2023 r. najniższa emerytura będzie wynosić 1588,44 zł, zatem weterani poszkodowani dostawać będą dodatek w wysokości od 79,42 do 2064,97 zł.

Dodatek weterana poszkodowanego wypłacany żołnierzom pełniącym zawodową służbę wojskową nie stanowi dodatku do uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego w rozumieniu przepisów ustawy o obronie Ojczyzny oraz wynikających z niej aktów wykonawczych, wobec czego nie wchodzi w skład uposażenia i nie będzie uwzględniany w przypadku obliczania należności związanych ze zwolnieniem żołnierza z zawodowej służby wojskowej, a w konsekwencji świadczenia emerytalnego.

Jakie organy mają wypłacać dodatek weteranom poszkodowanym

Nowelizacja przewiduje w związku z tym zmiany procedur dotyczących dodatku weterana poszkodowanego. W projekcie doprecyzowano organy odpowiedzialne za ustalanie oraz wypłatę dodatku w taki sposób, że: 

  • w przypadku weterana poszkodowanego, który jest żołnierzem pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką – organem tym będzie, jak obecnie, organ emerytalno-rentowy wypłacający świadczenie;
  • w przypadku weterana poszkodowanego, który jest żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową nieposiadającym prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej  – organem tym będzie dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie;
  • w przypadku weterana poszkodowanego, który jest funkcjonariuszem nieposiadającym prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej – organem tym będzie właściwy organ emerytalno-rentowy.

Kto oprócz żołnierzy może dostać dodatek weterana poszkodowanego

REKLAMA

Przepisy dotyczące dodatku weterana poszkodowanego odnoszące się do żołnierzy będą stosowane odpowiednio do obecnych i byłych funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz pracowników jednostek wojskowych, a te, które odnoszą się do funkcjonariuszy –  do obecnych i byłych pracowników Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu. 

Wobec tego przepisy o dodatku weterana poszkodowanego będą dotyczyły wszystkich osób, którym właściwy organ przyznał status weterana poszkodowanego. W zależności od tego, który organ (Minister Obrony Narodowej lub minister właściwy do spraw wewnętrznych, lub Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, lub Szef Agencji Wywiadu) przyznał status weterana poszkodowanego, ten organ emerytalno-rentowy będzie właściwy do ustalenia i wypłaty dodatku weterana poszkodowanego.

Poszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku ma na celu – twierdzą autorzy projektu w uzasadnieniu – zwiększenie środków pozostających w dyspozycji weteranów poszkodowanych, dzięki którym możliwe będzie zabezpieczenie ich dodatkowych potrzeb związanych z leczeniem, rehabilitacją, opłaceniem kosztów ewentualnej opieki, czy dojazdów do placówek medycznych i rehabilitacyjnych.

Autorzy projektu proponują, aby ustawa weszła w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA