REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Testament wojskowy zostanie uregulowany w Kodeksie cywilnym. Będą go mogli sporządzić nie tylko żołnierze.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Testament wojskowy to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu cywilnego, która ma uregulować ten rodzaj testamentu w Kodeksie. W jakich sytuacjach będzie można sporządzić testament wojskowy? Czy tylko żołnierze będą mogli sporządzić testament wojskowy? Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

Testament wojskowy reguluje obecnie rozporządzenie ministra obrony narodowej z 30 stycznia 1965 r. wydane przez ówczesnego szefa resortu, marszałka Polski Mariana Spychalskiego. Przewiduje ono, że testament wojskowy można sporządzić wyłącznie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w czasie przebywania w niewoli. W okresie obowiązywania przepisów o testamencie wojskowym nigdy nie doszło do sytuacji, w których sporządzenie testamentu tego rodzaju było możliwe, wobec czego w doktrynie prawa uważa się, że „instytucja ta jest martwa”. 

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji przewiduje przeniesienie regulacji testamentu wojskowego do Kodeksu cywilnego. Wprowadza zarazem szereg istotnych zmian w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, rozszerzając znacznie przesłanki pozwalające na sporządzenie testamentu tego rodzaju oraz krąg osób mogących skorzystać z tej instytucji.

Kiedy można sporządzić testament wojskowy?

Testament wojskowy będzie można sporządzić – tak jak w myśl przepisów dotychczasowego rozporządzenia – w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub przebywania w niewoli. 

REKLAMA

Proponowana nowelizacja poszerza zakres przypadków, w których testament wojskowy będzie mógł być sporządzony. Odzwierciedla to zmiany w sposobie użycia wojska, jakie zaszły w porównaniu z okresem, w którym wydano obowiązujące obecnie przepisy.  

Testament wojskowy będzie można więc sporządzić także w czasie użycia Sił Zbrojnych poza granicami państwa, czyli w przypadku, gdy polskie jednostki wojskowe zostaną skierowane za granicę w celu udziału w:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, 
  • misji pokojowej, 
  • akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, 
  • ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku konieczności ochrony ich życia lub zdrowia.

Poza tym testament tego rodzaju będzie mógł być sporządzony w przypadku pobytu Sił Zbrojnych poza granicami państwa, czyli wówczas, gdy polskie jednostki wojskowe znajdą się za granicą w celu udziału w:

  • szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, 
  • akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych (za wyjątkiem akcji ratowniczych regulowanych przepisami o ratownictwie na morzu lub prowadzonych przez wojskowe lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze w celu udzielenia pomocy ludziom albo statkom powietrznym lub morskim znajdującym się w niebezpieczeństwie na zasadach określonych w umowach międzynarodowych), 
  • przedsięwzięciach reprezentacyjnych.

Istnienie okoliczności dopuszczających sporządzenie testamentu wojskowego nie wyłącza przy tym możliwości sporządzenia testamentu w innej formie przewidzianej w Kodeksie cywilnym.

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

Kto będzie mógł sporządzić testament wojskowy?

Zgodnie z projektem testament wojskowy będą mogli, jak dotychczas, sporządzić :

  • żołnierze Sił Zbrojnych pełniący czynną służbę wojskową;
  • pracownicy zatrudnieni w Siłach Zbrojnych;
  • osoby cywilne towarzyszące Siłom Zbrojnym: 
    • członkowie personelu organizacji „Polski Czerwony Krzyż” i innych ochotniczych organizacji udzielających pomocy wojskowej służbie zdrowia,
    • osoby wykonujące czynności duszpasterskie w Siłach Zbrojnych,
    • członkowie służb pomocniczych i inne osoby wykonujące świadczenia osobiste na rzecz Sił Zbrojnych.

W myśl projektu kategorie osób, które będą miały prawo sporządzić testament wojskowy mają zostać uzupełnione o:

  • osoby pełniące służbę w jednostkach zmilitaryzowanych
    • przydzielonych do Sił Zbrojnych,
    • wykonujących ustawowe zadania w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego albo zewnętrznego państwa;
  • cywilny personel medyczno-sanitarny Sił Zbrojnych;
  • osoby cywilne wchodzące w skład personelu Sił Zbrojnych, którymi są osoby posiadające pracowniczy przydział mobilizacyjny oraz pracownicy komórek organizacyjnych ministerstwa obrony narodowej;
  • inne osoby cywilne, jeżeli znajdują się na obszarze będącym pod wyłącznym zarządem organów wojskowych albo na jednostce pływającej Marynarki Wojennej lub na statku powietrznym należącym do Sił Zbrojnych.

Jak sporządzić testament wojskowy?

REKLAMA

Testament wojskowy może być obecnie sporządzony w ten sposób, że spadkodawca oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie sędziemu wojskowemu. W myśl projektu ostatnią wolę będzie można oświadczyć oprócz sędziemu wojskowemu, także prokuratorowi, doradcy prawnemu, dowódcy jednostki wojskowej, oficerowi albo kierownikowi jednostki zmilitaryzowanej. Osoba ta spisze ostatnią wolę spadkodawcy w protokole z podaniem miejsca i daty jego sporządzenia, a następnie odczyta protokół spadkodawcy, sporządzając o tym wzmiankę w treści protokołu. Następnie protokół podpiszą spadkodawca i osoba, wobec której wola została oświadczona. Jeżeli spadkodawca nie może się podpisać, w protokole trzeba będzie wyjaśnić przyczynę braku złożenia przez spadkodawcę podpisu.

Spadkodawca będzie mógł sporządzić testament wojskowy także w ten sposób, że oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie w obecności dwóch jednocześnie obecnych świadków, z których jeden spisze wolę spadkodawcy, podając miejsce i datę jej spisania. Tak sporządzony testament będą musieli podpisać spadkodawca i dwaj świadkowie. 

Jeżeli jednak spadkodawca nie może się podpisać, w celu sporządzenia testamentu wojskowego będzie musiał oświadczyć ustnie swoją ostatnią wolę w obecności trzech jednocześnie obecnych świadków, z których jeden spisze wolę spadkodawcy podając miejsce i datę jej spisania wraz z wyjaśnieniem przyczyny braku złożenia przez spadkodawcę podpisu. Tak sporządzony testament, po odczytaniu go spadkodawcy i dokonaniu o tym wzmianki podpiszą wszyscy trzej świadkowie.

Jak sporządzić testament wojskowy w razie obawy rychłej śmierci?

Jeszcze inny sposób sporządzenia testamentu wojskowego można zastosować w razie obawy rychłej śmierci spadkodawcy wskutek odniesionych ran lub choroby. Wtedy testament wojskowy może być sporządzony w tej formie, że spadkodawca oświadczy swą ostatnią wolę ustnie wobec dwóch świadków, choćby niejednocześnie obecnych. 

Treść takiego testamentu wojskowego będzie mogła być stwierdzona niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od jego sporządzenia, w ten sposób, że jeden ze świadków spisze oświadczenie spadkodawcy wraz z podaniem miejsca i daty jego złożenia, miejsca i daty sporządzenia pisma oraz wskazaniem okoliczności, uzasadniających obawę rychłej śmierci spadkodawcy , a pismo podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. 

W wypadku gdyby treść takiego testamentu wojskowego nie została stwierdzona w powyższy sposób przed otwarciem spadku (do czego dochodzi z chwilą śmierci spadkodawcy), można ją będzie stwierdzić w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku, wyłącznie przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Do zachowania powyższego terminu wystarczyć będzie złożenie, przed jego upływem, wniosku o przesłuchanie świadków, wraz z danymi świadków, umożliwiającymi ich wezwanie. Jeżeli przesłuchanie jednego lub większej liczby świadków nie będzie możliwe lub napotka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd będzie mógł poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Kiedy testament wojskowy traci moc?

W myśl projektu testament wojskowy utraci moc z upływem 3 miesięcy (obecnie – 6 miesięcy) od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

Utrata mocy testamentu polega na tym, jakby testament nie został sporządzony, a żadne z zawartych w nim rozrządzeń nie wywoływało skutków prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

REKLAMA

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

REKLAMA

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA