Mandaty karne nakładane przez ŻW - nowe rozporządzenie
REKLAMA
REKLAMA
Projekt rozporządzenia
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie określenia wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej są upoważnieni do nakładania w drodze mandatu karnego.
REKLAMA
Projekt ten aktualizuje wykroczenia, za popełnienie których żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
REKLAMA
"Żołnierze Żandarmerii Wojskowej w ramach realizowania kontroli ruchu drogowego sprawdzają prawidłowość przewozu materiałów niebezpiecznych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wynikającą między innymi z ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2147). W rezultacie dodano do projektu wykroczenie określone w art. 111 ww. ustawy, tj. wykroczenie związane z naruszeniem obowiązków dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.
Co istotne, w związku z realizacją przez żandarmerię zadań o kreślonych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, do katalogu wykroczeń, za które żołnierze ŻW będą uprawnieniu do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego dodano nowe. Chodzi o art. 66b Kodeksu wykroczeń, tj. wykroczenie niestosowania się do nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazu zbliżania się. Dodano też wykroczenia określone w art. 104 Kodeksu wykroczeń tj. wykroczenie skłaniania do żebractwa, oraz art. 105 Kodeksu wykroczeń, tj. wykroczenie naruszania obowiązków rodzicielskich lub opiekuńczych.
Projekt zakłada również rozszerzenie katalogu wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wystawiać mandaty o wykroczenia zawarte w:
- ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 147), tj. art. 34 i 35 ustawy ‑ niestosowanie się do poleceń zarządzającego obszarem wodnym oraz prowadzenie statku lub innego obiektu pływającego w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;
- ustawie z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1173), tj. art. 51 ‑ naruszenie przepisów prawa łowieckiego,
- ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1466 oraz 1700), tj. art. 54 – niewykonanie polecenia porządkowego, art. 55 – niewykonanie polecenia Policji lub Żandarmerii Wojskowej, art. 56 – wniesienie lub posiadanie napojów alkoholowych, art. 57 – nieprzekazanie informacji albo przekazanie informacji nieprawdziwej, oraz art. 57a ‑ anonimizacja uczestnika imprezy masowej.
Od kiedy nowe przepisy?
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Projekt wprowadza przepisy przejściowe, które zakładają, że w sprawach wszczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat