Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym
REKLAMA
REKLAMA
Aktem prawnym normującym zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jest ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 576 ze zm.) oraz akty wykonawcze do niej.
REKLAMA
W przypadku żołnierzy zawodowych pozwolenie na broń palną wydaje właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu żołnierza zawodowego - komendant oddziału Żandarmerii Wojskowej.
REKLAMA
Broń palną pozbawioną cech użytkowych można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych wydanej, ze względu na miejsce stałego pobytu żołnierza zawodowego -przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o broni i amunicji, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń, wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu żołnierza zawodowego - komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Broń pneumatyczną można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej,wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu żołnierza zawodowego–komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Pozwolenie na broń na okaziciela, oraz legitymacja osoby dopuszczonej do posiadania broni, wydawane są jedynie przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji.
Pozwolenie na broń wydaje się, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni.
Pozwolenie na broń prywatną żołnierzom zawodowym może być w szczególności wydane w celach:
1) ochrony osobistej
2) łowieckich,
3) sportowych,
4) rekonstrukcji historycznych,
5) kolekcjonerskich,
6) pamiątkowych,
7) szkoleniowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest wymagane pozwolenie na:
1. Gromadzenie broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów;
2. Używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu;
REKLAMA
3. Używanie broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji;
4. Dysponowania bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej;
5. Dysponowania bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych;
6. Posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych;
7. Posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10mA;
8. Posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego;
9. Posiadania broni pneumatycznej;
10. Posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;
11. Posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.
Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
1. Nie mającym ukończonych 21 lat (na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego albo stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone18 lat , jednakże tylko na broń służącą do celów sportowych lub łowieckich),
2. Z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej,
3. Wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego,
4. Uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych,
5. Nie posiadającym miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
6. Stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego:
- skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo:
1) przeciwko zdrowiu i życiu,
2) przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.
Pozwolenia na broń można nie wydać osobie, która posiadając wcześniej pozwolenie na broń:
1. naruszyła jego warunki poprzez noszenie broni wbrew ograniczeniu zawartemu w pozwoleniu
2. nie zarejestrowała nabytej broni w ciągu 5 dni od daty jej nabycia,
3. nie zawiadomiła niezwłocznie Policji o utracie posiadanej broni, (nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni),
4. nie zawiadomiła pisemnie organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu w terminie 14 dni od dnia tej zmiany,
5. naruszyła zasady przechowywania, ewidencjonowania broni i amunicji lub ich noszenia,
6. znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo środka zastępczego, nosiła przy sobie broń i cofnięto jej z tego powodu pozwolenie na broń.
NA POSIADANIE BRONI I AMUNICJI SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNEJ POZWOLENIA NIE WYDAJE SIĘ, OSOBOM FIZYCZNYM W OGÓLE
Dopuszczenie do pracy z bronią obiektową
Osoby fizyczne zatrudnione przez podmioty posiadające pozwolenie na broń na okaziciela, wykonując zadania określone dla tych podmiotów, mogą zostać dopuszczone do posiadania broni w czasie wykonywania tych zadań.Wymóg zatrudnienia o którym mowa wyżej nie dotyczy licencjonowanych zawodników, trenerów lub sędziów strzelectwa sportowego ubiegających się o dopuszczenie do posiadania broni w celu: uczestnictwa, organizacji lub przeprowadzania strzeleckich zawodów sportowych. Osoby te zamiast dokumentów potwierdzających zatrudnienie przedkładają licencję zawodnika, trenera lub sędziego strzelectwa nadaną przez polski związek sportowy. Dopuszczenie do posiadania broni następuje w drodze decyzji administracyjnej, wydawanej przez właściwy organ Policji, na wniosek żołnierza zawodowego.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA NIELEGALNE POSIADANIE BRONI
Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem określonym w art. 263 § 2 kodeksu karnego, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem określonym w art. 51 ust.1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji i podlega karze aresztu lub grzywny.
Źródło: www.wojsko-polskie.pl/kgzw
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat