REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straż Graniczna szuka muzyków. Muzyk to także funkcjonariusz

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej szuka muzyków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Saksofoniści, klarneciści, waltorniści, sakshorniści oraz trębacze – takich muzyków poszukuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z siedzibą w Karpackim Oddziale w Nowym Sączu. Kandydaci, oprócz muzycznego talentu, muszą się także wykazać tężyzną fizyczną. Będą występować z takimi instrumentami jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. W procesie rekrutacji czeka ich m.in. badania wariografem.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest jedyną z orkiestr wojskowych, używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych takich jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. Charakterystycznym atrybutem tamburmajora do prowadzenia orkiestry jest ciupaga góralska zamiast buławy. Dlatego też szczególnie atrakcyjny i widowiskowy jest pokaz musztry paradnej w wykonaniu nowosądeckiej orkiestry.

REKLAMA

Jakie wymagania muszą spełnić muzycy

REKLAMA

Wymagania, jakie powinien spełniać kandydat do służby w Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej, oprócz wykształcenia muzycznego w zakresie wybranego instrumentu, to także dobra kondycja fizyczna, bo członek orkiestry SG to także funkcjonariusz mundurowy. Wraz z podaniem o pracę kandydaci powinni także przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Chętni muszą charakteryzować się także umiejętnością pracy w zespole, odpornością na stres oraz dyspozycyjność. Podczas przygotowań do sezonu artystycznego, próby orkiestry w Nowym Sączu odbywają się codziennie. Oferta kierowana jest do absolwentów szkół muzycznych oraz absolwentów i studentów akademii muzycznych.

Proces rekrutacji będzie polegał na zweryfikowaniu podczas przesłuchania warsztatu gry na instrumencie oraz pozytywnym zaliczeniu procedury obowiązującej przy przyjęciu do Straży Granicznej, zgodnie z ustawą o Straży Granicznej.

Muzycy gotowi do ochrony granicy

„Procedura przyjęcia do naszej orkiestry jest dosyć skomplikowana. Najpierw jest rozmowa kwalifikacyjna połączona z grą na instrumencie. Następnie kandydat przychodzi badania psychologiczne, badania wariografem, a na końcu aspirującego czeka komisja lekarska. Muzyk naszej orkiestry jest także funkcjonariuszem mundurowym. Oznacza to, że w sytuacjach kryzysowych również muzycy pomagają naszym koleżankom i kolegom na granicy” – mówi naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej SG, ppłk Leszek Mieczkowski.

Jakie repertuar orkiestry

REKLAMA

Orkiestrę Reprezentacyjną SG z Nowego Sącza można usłyszeć w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych. Swoim patriotycznym repertuarem nowosądecka orkiestra podtrzymuje tradycje narodowe. Orkiestra ma także w swym repertuarze muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową, a także muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej może poszczycić się liczbą ponad 10 tysięcy koncertów. Muzycy biorą udziału w wielu festiwalach w Polsce i zagranicą oraz współpracują z wieloma znanymi artystami sceny muzycznej. Orkiestra koncertowała m.in. w Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Francji, Holandii, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

autor: Szymon Bafia

 

Oprac. Piotr T. Szymański
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA