Ile podwyżki dla policji w 2024 roku?

20 proc. podwyżki dla policji w 2024 roku. Jest zapewnienie MSWiA / shutterstock

Podwyżki dla policji w 2024 roku. "Jedną z ważnych kwestii jest też wywiązanie się z postulatu dotyczącego 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych" - powiedział nowy wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Podwyżki dla policji w 2024 roku

Przypomnijmy, że premier Donald Tusk potwierdził podczas expose w Sejmie, że "wynagrodzenia dla całej sfery budżetowej wzrosną o 20% - tak jak obiecaliśmy". Podobnie wypowiedział się podczas swojej nominacji na wiceszefa MSWiA Wiesław Szczepański, wskazując, że "jedną z ważnych kwestii jest też wywiązanie się z postulatu dotyczącego 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych".

Wśród służb mundurowych znajduje się oczywiście m.in. policja. Należy więc uznać, że zapowiadane na 2024 rok podwyżki dla całej sfery budżetowej obejmują również tą służbę. Obecnie nowym szefem MSWiA jest Marcin Kierwiński. Poniżej prezentujemy relację z objęcia przez niego urzędu.

Nowy szef MSWiA o organizacji pracy MSWiA

Szef MSWiA poinformował o organizacji pracy resortu i rozdziale obowiązków pomiędzy poszczególnych wiceministrów. Za kwestie budżetowe i projektów europejskich odpowiadać ma wiceminister Wiesław Szczepański (Lewica); za kwestie kwestie administracji, relacji z samorządami i z kościołami i związkami wyznaniowymi Tomasz Szymański (KO); służbami mundurowymi podległymi MSWiA, czyli Policją, SOP, PSP i Strażą Graniczną ma się zająć były wiceszef MON Czesław Mroczek (KO).

Z kolei za zarządzanie kryzysowe i ochronę ludności i odpowiadał będzie były szef PSP Wiesław Leśniakiewicz. Wiesław Leśniakiewicz, który ma współpracować z Mroczkiem w kwestii Państwowej Straży Pożarnej.

Kierwiński podkreślił, że kwestie służb podległych resortowi są jednym z głównych wyzwań stojących przed nowym kierownictwem resortu. "Wczoraj była informacja o zmianach kadrowych, które zachodzą - związane są z rezygnacjami. Tu panowie bardzo szybko będą przedstawiać informacje, w jaki sposób zamierzamy sobie z tymi zmianami poradzić" - zaznaczył Kierwiński.

Dodał, że w przyszłym tygodniu resort poinformuje o decyzjach dotyczących zmian w służbach. "My z tymi zmianami nie będziemy czekać, natomiast będziemy je robić w sposób bardzo uważny i ostrożny, tak żeby tą ciągłość funkcjonowania służb była zachowana" - powiedział.

"W przyszłym tygodniu będziemy państwa informować o decyzjach w tym zakresie. Na pewno to będzie proces ewolucyjny, który z jednej strony pozwoli rozwiązywać te podstawowe problemy, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, ale też da ten nowy impuls, jeżeli chodzi o działanie tych służb" - podkreślił.

Szef MSWiA nawiązał w tym kontekście do sprawy z Andrychowa. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec czterech policjantów z Andrychowa w związku z prowadzoną akcją poszukiwawczą 14-letniej Natalii. Według komendanta "istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do uchybień proceduralnych".

"W związku z tym, co zdarzyło się w Andrychowie. Wszyscy jesteśmy przecież głęboko poruszeni tą sytuacją, mimo że to sytuacja sprzed kilku dni, jedną z pierwszych decyzji, które będziemy państwu komunikować będą decyzje związane z jakością i szybkością działania służb" - powiedział Kierwiński.

Poinformował, że od przyszłego tygodnia rusza audyt i przygotowania do gruntownego bilansu otwarcia w resorcie MSWiA, a zaraz potem w podległych służbach "tak, żebyśmy mieli dokładnie skatalogowane wszystkie problemy, wszystkie kwestie, którymi powinniśmy się zająć".

"Szczególnie na pierwszy ogień pójdą kwestie dot. szybkości i trybu działania policji jeśli chodzi o zagrożenia dla dzieci" - zaznaczył.

Szef MSWiA podkreślił, że wiele pracy wymaga współpraca z wojewodami i prowadzenie dialogu z samorządami. "Jesteśmy świadomi tych wyzwań i będziemy powoli te wyzwania, te problemy starać się rozwiązywać" - powiedział.

Kierwiński przekazał, że ministerstwo rozpoczęło proces wymiany przedstawicieli administracji rządowej w terenie. Wskazał, że premier Donald Tusk powołał dwóch nowych wojewodów: małopolskiego i mazowieckiego.

Poinformował, że w najbliższych dniach skierowane zostaną wnioski do premiera o powołanie pozostałych wojewodów. "Chcemy ten proces przeprowadzić sprawnie. Myślę, że jest to perspektywa połowy przyszłego tygodnia" - mówił.

Wśród powoływanych wojewodów ma pojawić się "bardzo wiele kobiet".

Nowe kierownictwo Policji przed 3 stycznia 2024 roku

W najbliższych dniach będziemy powoływali Komendanta Głównego Policji i trzech jego zastępców - powiedział w poniedziałek 18 grudnia w Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. Dodał, że przed 3 stycznia musi być nowe kierownictwo Policji.

W czwartek 14 grudnia Czesław Mroczek został powołany na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA. Ma odpowiadać za służby mundurowe podległe MSWiA, czyli Policję, SOP, PSP i Straż Graniczną.

Autorzy: Marcin Chomiuk, Aleksandra Kuźniar, Olga Łozińska, Katarzyna Krzykowska

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...