Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie stanie się Akademią Policji, a Szkoła Główna Służby Pożarniczej – Akademią Pożarnictwa. Powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Rząd przyjął w środę projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez szefa MSWiA.
Zmianie mają ulec nazwy dwóch uczelni służb państwowych: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) i Wyższej Szkoły Policji (WSPol) w Szczytnie. W ten sposób powstaną Akademia Pożarnictwa i Akademia Policji. Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę Straży Granicznej.
Zmiana nazwy podniesie rangę szkół
„Nowe nazwy podkreślą ogólnoakademicki status uczelni oraz naukowy profil działalności” – poinformowano w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady Ministrów. „To nie jest tylko zmiana nazwy, lecz także podniesienie statusu szkoły wyższej do rangi uczelni akademickiej. Otwiera to nowe możliwości, jeżeli chodzi o pozyskiwanie partnerów zagranicznych i aplikowanie o rozmaite granty. Przede wszystkim jest to też uznanie aktualnego i dotychczasowego dorobku uczelni” – powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Wiceminister zaznaczył, że aby stać się akademią, obie uczelnie musiały spełnić kilka obiektywnych warunków, co potwierdziła ewaluacja jakości kształcenia. „W jej następstwie WSPol otrzymała kategorię A w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie i kategorię B+ w dyscyplinie nauki prawne. W przypadku SGSP były to odpowiednio A+ w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie i A w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka” – wyjaśnił.
Szkoły mają aspiracje
Poboży zauważył, że „każda szkoła wyższa aspiruje do tego, aby stać się akademią, a każda akademia marzy o tym, aby zostać uniwersytetem”, co jest „naturalnym kierunkiem rozwoju większości uczelni”. W jego ocenie zarówno WSPol, jak i SGSP już mają „duże doświadczenie i ogromny dorobek”. „W samym wydawnictwie WSPol rocznie ukazuje się kilkadziesiąt publikacji o charakterze naukowym. W większości są to monografie. To dorobek, którego może nam pozazdrościć wiele ośrodków akademickich. Uczelnia wydaje też trzy czasopisma naukowe, które są bardzo wysoko punktowane” – powiedział.
Straż Graniczna będzie miała szkołę wyższą
Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej ma natomiast na celu poprawę jakości kształcenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz doboru optymalnych kandydatów do służby. „Uczelnię powoła minister edukacji i nauki, ale żeby mógł to zrobić, musi zostać wyodrębniona taka jednostka w Straży Granicznej. To zakładają przyjęte przepisy” – powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wiadomo już, że uczelnia planuje rozszerzać ofertę o kierunki studiów, które umożliwią uzyskanie nowych kompetencji oraz – jak zapowiedziano w komunikacie – kłaść nacisk na interdyscyplinarny charakter kształcenia na najwyższym poziomie. (PAP)