Świadczenie dla rodzin poległych na służbie
REKLAMA
REKLAMA
Świadczenie będzie przysługiwało członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.
REKLAMA
Komu będzie się należało świadczenie dla członków rodzin?
Projektowana regulacja tworzy spójny, całościowy i prosty system wsparcia dla najbliższych poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Wprowadzi ona świadczenia pieniężne dla małżonków, dzieci i rodziców poległych. Dotyczy to żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, służb specjalnych, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, a także osób służących w formacjach obywatelskich – strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratowników GOPR i TOPR.
Świadczenie dla rodzin – w jakiej wysokości?
REKLAMA
Wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach świadczenia będą wypłacane co miesiąc do końca życia. Będzie to kwota równa średniemu uposażeniu w danej formacji. „Wraz ze wzrostem uposażeń w danej formacji, automatycznie będzie rosło uposażenie dożywotnio przeznaczone dla wdowy po poległym funkcjonariuszu czy żołnierzy” – wyjaśnił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
50 proc. tej kwoty otrzymywać będą dzieci poległego funkcjonariusza. Świadczenie przysługiwać im będzie do 18. roku życia, a jeśli będą się dalej uczyć – do 24. lub 25. roku życia. Jeśli jako niepełnoletnie stały się całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, świadczenie będzie przysługiwać im bez względu na wiek. Dzieci bez obojga rodziców, tj. sieroty zupełne, otrzymywać będą 100 proc. średniego uposażenia.
Świadczenia będą też przysługiwały rodzicom poległych. Od przejścia na emeryturę dożywotnio otrzymywać będą po 50 proc. średniego uposażenia w formacji, w której służyło ich dziecko. „W naszym kręgu kulturowym jest taki bardzo mocny imperatyw pomocy swoim rodzicom. Kiedy dziecka zabraknie, rodzice są starzy, schorowani często, wymagający pomocy i opieki, muszą mieć środki finansowe na godną starość, godne utrzymanie, na lekarstwa, na medykamenty” – podkreślił szef MSWiA.
Renty rodzinne nie rozwiązują problemu
„Obecne rozwiązania, które obowiązują w tym zakresie w postaci rent rodzinnych wypłacanych przez ZUS są rozwiązaniami wąskimi, warunkowymi. Trzeba spełnić odpowiednie kryteria. Uważamy, że to jest małostkowe, że państwo polskie ma pewien obowiązek” – stwierdził Kamiński. Jak zaznaczył, gdy ktoś naraża swoje życie w imię bezpieczeństwa innych obywateli, musi mieć pewność, że państwo nie zapomni o jego najbliższych.(PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat