Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).
Trudno się dziwić emerytom, że od lat domagają się zwrotu składek przez ZUS w formie:
1) wypłaty drugiej emerytury cywilnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i/lub
2) przeniesienia składek z ZUS do „mundurowych” zakładów emerytalnych i/lub podwyższenia (godziwego) emerytur mundurowych i/lub
3) zwolnienia z pracy cywilnej po przejściu na emeryturę z obowiązku odprowadzania składek ZUS.
Dlatego do premiera Donalda Tuska została skierowana poniższa petycja. Publikujemy ją w formacie PDF (do pobrania):
i omawiamy w dalszej części artykułu.
Kogo dotyczy problem braku podwójnych emerytur (mundurowej i cywilnej z FUS)?
Poszkodowani są żołnierze zawodowi i funkcjonariusze w służbie przed 1999 r. z prawem do emerytury (ale i renty), podejmujący pracę po zdjęciu munduru. Ich praca nie była zwolniona ze składek emerytalnych i rentowych, które wpływały do ZUS, ale bez realnej szansy na skorzystanie z nich przez byłych mundurowych.
Jaki jest mechanizm prawny poszkodowania 200 000 emerytów mundurowych?
Pokrzywdzenie 200 000 emerytów wynika z określenia maksymalnej wysokości mundurowej (np. wojskowej) emerytury. Niezależnie ile składek do ZUS odprowadzi były mundurowy (o ile zaczął służbę przed 1999 r.), to jego emerytura nie może być wyższa niż limit 75%.
Polecamy VAT 2025. Podatki część 2
Podstawa prawna:
Art. 18 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych.
Kwota emerytury wojskowej, bez uwzględnienia dodatków pielęgnacyjnego, dla sierot zupełnych, kombatanckiego i za tajne nauczanie, nie może przekraczać 75% podstawy wymiaru (tu uposażenie należne w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby mundurowej).
Wnioski:
Składki zapłacone od pracy „cywilnej” podnoszą tylko emeryturę mundurową, gdy jest poniżej limitu 75%.
Emeryt mundurowy osiągnął limit 75%. Ma w ZUS wypracowane składki w wysokości 680 000 zł. Składki te nie są doliczone do emerytury mundurowej. Emeryt nie ma też podstawy do otrzymania drugiej emerytury cywilnej. Z perspektywy emeryta 650 000 zł przepadło.
Mundurowi i policjanci jakie płacą składki?
Jako osoby pracujące płacą takie same składki jak każdy inny pracownik. Dlatego Emeryt wojskowy (policyjny) odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne, rentowe, zdrowotne i wypadkowe. Trafiają oczywiście do ZUS. Składka na ubezpieczenie zdrowotne zasila NFZ
Emeryci akceptują płacenie składki na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe, a także ubezpieczenie zdrowotne.
Natomiast odprowadzone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe to nic innego jak danina pobierana arbitralnie od pracującego emeryta. Podkreślić należy, że po przekroczeniu 75 % podstawy wymiaru emerytury wpłacone składki nie powodują jej wzrostu. Emeryt taki ma iluzoryczne prawo do „drugiej emerytury” z systemu powszechnego, jednak zgodnie z ustaloną w ustawach zasadą jednego świadczenia nie może jej pobierać.
Zgodnie z zasadą społecznej przymusową daninę dla państwa powinny mieć możliwość odpowiedniego korzystania z tej daniny w postaci otrzymywanych możliwości pozbawieni. Dlatego wniosek o zwolnienie pracujących emerytów mundurowych z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest uzasadniony.