Problem dotyczył sytuacji, gdy mundurowy zmienił formację. Przez pół roku był policjantem, a potem trafił np. do SOP (Służba Ochrony Państwa). Każdy mundurowy ma prawo do nagrody rocznej. Jak mu ją wypłacić za okres służby w Policji? Wniosek składa się do policji (była formacja) czy do SOP (aktualna formacja?) NSA rozstrzygnął ten problem. Wniosek składamy do SOP, który wypłaci nagrodę także za okres służby w policji (w wyroku za 7 miesięcy).
- NSA: Nagroda roczna w służbach mundurowych. Jak przyznać, gdy policjant zmienia mundur
- NSA: Nagroda roczna w służbach mundurowych. Zwyciężył wariant 1
- Podstawa prawna przyznania nagród rocznych w policji
NSA wreszcie rozstrzygnął skomplikowany problem dla każdego mundurowego. Co z nagrodą roczną, gdy przez pół roku był policjantem, a przez drugie pół w SOP?
Na to pytanie odpowiedział NSA w wyroku z 17 września 2024 r. (III OSK 4636/21). Link do wyroku
NSA: Nagroda roczna w służbach mundurowych. Jak przyznać, gdy policjant zmienia mundur
Pokażmy problem na przykładzie policjanta, który został przeniesiony do SOP w połowie roku.
Są tutaj dwa warianty:
Wariant 1. Nagrodę roczną wypłaca SOP (obecne miejsce służby) za cały rok 2024 r. uwzględniając okres służby w policji jako okres służby mundurowej na zasadzie "ciągłości".
Wariant 2. Nagrodę roczną wypłaca policja za pół roku 2024 r. i SOP za drugie pół roku 2024 r. - w takiej sytuacji nagroda roczna jest wypłacana w stosownej części za okres faktycznej służby w Policji (przez Policję), a w części związanej ze służbą w SOP (przez SOP). Nie wynika to jednak z art. 110 ust. 1 i 3 ustawy o Policji, jak i w przepisach o nagrodzie rocznej zawartych w ustawie o SOP.
NSA: Nagroda roczna w służbach mundurowych. Zwyciężył wariant 1
Dlatego NSA wybrał wariant nr 1
Policjant służył w 2024 r. 7 miesięcy w policji. Końcówkę roku (miesięcy służy w SOP). Za 5 miesięcy nagrodę wypłaca mu SOP, za 7 policja. Policjant skierował wniosek do komendanta miejskiego policji. Ten powinien uznać się za niewłaściwy i przekierować wniosek do SOP. A SOP wypłaca nagrodę za cały 2024 r.
1) Policjant przeniesiony do służby w SOP nabywa prawo do nagrody rocznej dopiero z upływem roku kalendarzowego, w którym nastąpiło przeniesienie, a zatem nabywa to prawo jako funkcjonariusz SOP, a nie jako policjant.
2) Policjant przeniesiony w ciągu roku kalendarzowego do służby w SOP nabywa z upływem tego roku prawo do nagrody rocznej w SOP za okres służby w Policji.
3) Art. 70 ust. 4 ustawy o SOP gwarantuje zachowania ciągłości służby w razie przeniesienia do SOP.
4) Okresy służby w Policji i Służbie Ochrony Państwa traktuje się jako okresy równorzędne (§ 12 rozporządzenia). Możliwość uznania przez Komendanta SOP określonych należności pieniężnych za okres służby pełnionej w Policji przed przeniesieniem do Służby Ochrony Państwa za zrealizowane jest uzależniona od stwierdzenia, czy funkcjonariusz te należności od Policji otrzymał.
5) Mundurowemu nie przyznano należności z tytułu nagrody rocznej w Policji za rok kalendarzowy, w którym nastąpiło przeniesienie do Służby Ochrony Państwa - Komendant SOP nie mógł uznać nagrody za wypłaconą.
5) Nie ma podstawy do zmniejszenia nagrody rocznej za okres, za który mundurowy nabył prawo do uposażenia z tytułu służby w Policji, a więc za okres, za który nagroda roczna w Policji zostałaby mu wypłacona, gdyby kontynuował służbę w tej formacji albo został z niej zwolniony na zasadach ogólnych.
Przedstawiony wyrok tworzy być może linię orzeczniczą. gdyż wcześniej podobne wyroki wydał NSA 2 czerwca 2021 r. (sygn. akt III OSK 3474/21) i 1 lipca 2021 r. (sygn. akt III OSK 3555/21).
Podstawa prawna przyznania nagród rocznych w policji
Policjantowi za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym przysługuje nagroda roczna w wysokości 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który nagroda przysługuje.
Nagroda roczna przysługuje, jeżeli policjant w danym roku kalendarzowym pełnił służbę przez okres co najmniej 6 miesięcy kalendarzowych. Okresy służby krótsze od miesiąca kalendarzowego sumuje się, przyjmując, że każde 30 dni służby stanowi pełny miesiąc kalendarzowy.
Do okresu, o którym mowa w ust. 3, nie zalicza się okresów niewykonywania zadań służbowych z następujących przyczyn: