Policjanci do premiera D.Tuska o bolączkach w Policji. Liczą na zmiany [list otwarty]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Do premiera D.Tuska list otwarty policjantów: Nie mamy ludzi do służby na granicy. Brakuje nam 25 000 policjantów / Inne

Policjanci wysłali do premiera list otwarty: Informują D.Tuska o bolączkach w Policji. M.in. o wakatach w Policji, co utrudnia realizację zadanie wsparcia wojska i SG chroniących granicę Polski z Białorusią. W liście jest też postulat przywrócenia systemu przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

List jest reakcją na informację, że w związku z nasileniem agresywnych ataków nielegalnych imigrantów na żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, została podjęta decyzja rządu o używaniu na dużo większą skalę sił i środków Policji, celem zabezpieczenia granicy Polsko-Białoruskiej, gdzie dochodzi do grupowych prób przełamania granicy.

Szanowny Panie Premierze, Panie Ministrze,

W nawiązaniu do konferencji prasowej, w Dubiczach Cerkiewnych, podczas której poinformowali Panowie, że w związku z nasileniem agresywnych ataków nielegalnych imigrantów na żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, została podjęta decyzja o używaniu na dużo większą skalę sił i środków Policji, celem zabezpieczenia granicy Polsko-Białoruskiej, gdzie dochodzi do grupowych prób przełamania granicy pragnę uświadomić Panów o paru faktach:

1. Policja jest formacją powołaną do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa oraz jej obywateli, a nie ochrony jej granic.

2.Obecnie w Policji mamy około 15 tysięcy wakatów wśród funkcjonariuszy do tego należy doliczyć funkcjonariuszy przebywających na urlopach wypoczynkowych, macierzyńskich, wychowawczych, zwolnieniach lekarskich oraz na szkoleniach podstawowych. Łącznie w służbie czynnej brakuje około 25 tysięcy funkcjonariuszy!!!

3. Jesteśmy przeddzień rozpoczęcia sezonu turystycznego, urlopowego oraz wakacyjnego, gdzie będzie potrzeba zwiększenia ilości patroli w miastach turystycznych, miejsc grupowania się młodzieży. Dzisiaj problemem jest zapewnienie przynajmniej dwóch patroli dwuosobowych w miastach lub rejonach obejmujących 100 tysięcy mieszkańców, aby policjanci mogli liczyć na jakiekolwiek wsparcie.

4. Zwiększone siły i środki, o których była mowa będą opierać się przede wszystkim na funkcjonariuszach Oddziałów Prewencji Policji – przypominam, że od listopada 2021 roku rotacyjnie z całego kraju są ściągani funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji do wsparcia Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ciągłe wyjazdy na „granicę”, powodują rozłąki trwające po co najmniej dwa tygodnie, a niejednokrotnie i dłużej.

5. Efektem podjętej decyzji, będzie fakt, iż cała służba wspomagająca policji, którą stanowią w większości pracownicy Policji, będzie miała zwiększoną ilość zadań celem zapewnienia efektywnej obsługi powiększonych sił na granicy o kolejnych funkcjonariuszy. Nadmienić należy, że w większości pracownicy Ci pracują za najniższą krajową oraz to, że za dodatkową pracę nie dostaną dodatkowej gratyfikacji.

Po raz kolejny stawia się zatem na profesjonalizm Policji, która musi udowadniać, że jest od wszystkiego i wykonywać polecenia polityków. Co to za kraj, w którym Żołnierz Wojska Polskiego w celu obrony granic boi się użyć środków, które posiada w zasięgu swoich rąk? Czemu nikt z Rządu nie potrafi powiedzieć otwarcie, że w przypadku ataku ŻOŁNIERZ MA PRAWO SIĘ BRONIĆ, W TYM CELU ZOSTAŁ WYPOSAŻONY W BROŃ SŁUŻBOWĄ!!! 

Odpowiedź jest prosta, stanowisko obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego jest jednoznaczne: SPRAWCY MAJĄ WIĘKSZE PRAWA NIŻ OFIARY i dlatego lepiej zostać rannym niż stawać w obronie własnej!!!

Szanowny Panie Premierze,

W ostatnim czasie wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej poinformowaliście o przeznaczeniu 10 miliardów złotych na budowę „Tarczy wschód” i że na bezpieczeństwie Polski nie można oszczędzać.

Dlatego pytam się: Kiedy w końcu Policja otrzyma środki finansowe i będzie doinwestowana kilkunastoma miliardami złotych w ciągu jednego roku, aby podnieść uposażenia funkcjonariuszy oraz wynagrodzenia pracowników policji, zakupić podstawowe wyposażenie (m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy kevlarowe, porządne radiostacje) oraz wzmocnić flotę pojazdów, aby godnie i profesjonalnie pełnić służbę, dbając o bezpieczeństwo Państwa i Jego obywateli.

Panie Ministrze,

Kiedy w końcu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wsłucha się w głos funkcjonariuszy oraz pracowników Policji, którzy na co dzień widzą błędy w zarządzaniu Policją opartą tylko na tabelkach i zielonych miernikach satysfakcji KGP oraz ciągłym brakiem środków finansowych na skuteczne funkcjonowanie formacji? 

Jak długo musimy czekać na proste rozwiązania ustawowe o zmianie systemu zaopatrzenia emerytalnego i powrotu do 15 lat służby, po których nabywano uprawnienia emerytalne liczone z ostatniej wypłaty, aby przyciągając do służby najlepszych?!! Jak długo będziemy czekać na adekwatne wynagrodzenia za naszą jakże wymagającą codzienną służbę i pracę?!!

Szanowni Panowie,

Wojna na Ukrainie za niedługo się skończy, a do Polski znacznie napływać szerokim strumieniem broń automatyczna, byli żołnierze, z traumą którzy nauczyli się zabijać. Będą oni stanowić zalążki grup przestępczych co w efekcie spowoduje powtórkę z lat 90. 

Jeżeli już dzisiaj nie dojdzie do refleksji wśród Was, decydentów, posiadających narzędzie władzy nadane przez obywateli w ostatnich wyborach parlamentarnych, aby wreszcie wprowadzić konkretne zmiany, to na początku przyszłego roku będziemy świadkami upadku bezpieczeństwa wewnętrznego naszej Ojczyzny.

Dlatego w imieniu Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność” wzywam Pana Premiera i Pana Ministra do pilnego spotkania i powołania zespołu w celu poprawy działania Policji!!!

Poniżej pełna treść listu w formacie PDF 

 

Policjanci z "Solidarności” do premiera: Brakuje 25 000 mundurowych. Nie mamy funkcjonariuszy do patrolowania miast. Nie mamy zasobów do pilnowania granicy z Białorusią [list otwarty, PDF]

Prawo
Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

Prawie pół miliona emerytów dostaje ponad 7000 zł brutto. Minimalna emerytura (1780,96 zł brutto) nie jest najniższą emeryturą wypłacaną przez ZUS
18 lis 2024

ZUS informuje, że jest sporo emerytów, których świadczenia emerytalne przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre wypłaty sięgają nawet 20 czy 30 tys. zł. Najwyższa emerytura w kraju wynosi ok. 48,7 tys. zł brutto, podczas gdy najniższa to zaledwie 2 grosze. 

Samolot się opóźnił? Masz prawo do odszkodowania (od 250 do 600 eur), bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania w hotelu i nie tylko. Po swoje prawa sięga tylko mniej niż połowa uprawnionych
18 lis 2024

Opóźnienie lotu samolotem to nierzadkie zjawisko, dlatego warto wiedzieć, że wiążą się z nim określone prawa pasażera lotniczego – poczynając od bezpłatnego wyżywienia, poprzez zakwaterowanie w hotelu, a na odszkodowaniu i zwrocie kosztów biletów lotniczych skończywszy. Z danych przedstawionych agencji Newseria Biznes przez dyrektora generalny DelayFix, Dominika Lewandowskiego, wynika, że z powyższych praw korzysta tylko mniej niż połowa uprawnionych pasażerów, na czym przewoźnicy (w samej Polsce) oszczędzają ponad 300 mln zł rocznie. W całej Europie natomiast, pozostaje nieodebranych aż 5 mld zł rekompensat.

pokaż więcej
Proszę czekać...