Policjanci do premiera D.Tuska o bolączkach w Policji. Liczą na zmiany [list otwarty]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Do premiera D.Tuska list otwarty policjantów: Nie mamy ludzi do służby na granicy. Brakuje nam 25 000 policjantów / Inne

Policjanci wysłali do premiera list otwarty: Informują D.Tuska o bolączkach w Policji. M.in. o wakatach w Policji, co utrudnia realizację zadanie wsparcia wojska i SG chroniących granicę Polski z Białorusią. W liście jest też postulat przywrócenia systemu przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

List jest reakcją na informację, że w związku z nasileniem agresywnych ataków nielegalnych imigrantów na żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, została podjęta decyzja rządu o używaniu na dużo większą skalę sił i środków Policji, celem zabezpieczenia granicy Polsko-Białoruskiej, gdzie dochodzi do grupowych prób przełamania granicy.

Szanowny Panie Premierze, Panie Ministrze,

W nawiązaniu do konferencji prasowej, w Dubiczach Cerkiewnych, podczas której poinformowali Panowie, że w związku z nasileniem agresywnych ataków nielegalnych imigrantów na żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, została podjęta decyzja o używaniu na dużo większą skalę sił i środków Policji, celem zabezpieczenia granicy Polsko-Białoruskiej, gdzie dochodzi do grupowych prób przełamania granicy pragnę uświadomić Panów o paru faktach:

1. Policja jest formacją powołaną do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa oraz jej obywateli, a nie ochrony jej granic.

2.Obecnie w Policji mamy około 15 tysięcy wakatów wśród funkcjonariuszy do tego należy doliczyć funkcjonariuszy przebywających na urlopach wypoczynkowych, macierzyńskich, wychowawczych, zwolnieniach lekarskich oraz na szkoleniach podstawowych. Łącznie w służbie czynnej brakuje około 25 tysięcy funkcjonariuszy!!!

3. Jesteśmy przeddzień rozpoczęcia sezonu turystycznego, urlopowego oraz wakacyjnego, gdzie będzie potrzeba zwiększenia ilości patroli w miastach turystycznych, miejsc grupowania się młodzieży. Dzisiaj problemem jest zapewnienie przynajmniej dwóch patroli dwuosobowych w miastach lub rejonach obejmujących 100 tysięcy mieszkańców, aby policjanci mogli liczyć na jakiekolwiek wsparcie.

4. Zwiększone siły i środki, o których była mowa będą opierać się przede wszystkim na funkcjonariuszach Oddziałów Prewencji Policji – przypominam, że od listopada 2021 roku rotacyjnie z całego kraju są ściągani funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji do wsparcia Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ciągłe wyjazdy na „granicę”, powodują rozłąki trwające po co najmniej dwa tygodnie, a niejednokrotnie i dłużej.

5. Efektem podjętej decyzji, będzie fakt, iż cała służba wspomagająca policji, którą stanowią w większości pracownicy Policji, będzie miała zwiększoną ilość zadań celem zapewnienia efektywnej obsługi powiększonych sił na granicy o kolejnych funkcjonariuszy. Nadmienić należy, że w większości pracownicy Ci pracują za najniższą krajową oraz to, że za dodatkową pracę nie dostaną dodatkowej gratyfikacji.

Po raz kolejny stawia się zatem na profesjonalizm Policji, która musi udowadniać, że jest od wszystkiego i wykonywać polecenia polityków. Co to za kraj, w którym Żołnierz Wojska Polskiego w celu obrony granic boi się użyć środków, które posiada w zasięgu swoich rąk? Czemu nikt z Rządu nie potrafi powiedzieć otwarcie, że w przypadku ataku ŻOŁNIERZ MA PRAWO SIĘ BRONIĆ, W TYM CELU ZOSTAŁ WYPOSAŻONY W BROŃ SŁUŻBOWĄ!!! 

Odpowiedź jest prosta, stanowisko obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego jest jednoznaczne: SPRAWCY MAJĄ WIĘKSZE PRAWA NIŻ OFIARY i dlatego lepiej zostać rannym niż stawać w obronie własnej!!!

Szanowny Panie Premierze,

W ostatnim czasie wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej poinformowaliście o przeznaczeniu 10 miliardów złotych na budowę „Tarczy wschód” i że na bezpieczeństwie Polski nie można oszczędzać.

Dlatego pytam się: Kiedy w końcu Policja otrzyma środki finansowe i będzie doinwestowana kilkunastoma miliardami złotych w ciągu jednego roku, aby podnieść uposażenia funkcjonariuszy oraz wynagrodzenia pracowników policji, zakupić podstawowe wyposażenie (m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy kevlarowe, porządne radiostacje) oraz wzmocnić flotę pojazdów, aby godnie i profesjonalnie pełnić służbę, dbając o bezpieczeństwo Państwa i Jego obywateli.

Panie Ministrze,

Kiedy w końcu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wsłucha się w głos funkcjonariuszy oraz pracowników Policji, którzy na co dzień widzą błędy w zarządzaniu Policją opartą tylko na tabelkach i zielonych miernikach satysfakcji KGP oraz ciągłym brakiem środków finansowych na skuteczne funkcjonowanie formacji? 

Jak długo musimy czekać na proste rozwiązania ustawowe o zmianie systemu zaopatrzenia emerytalnego i powrotu do 15 lat służby, po których nabywano uprawnienia emerytalne liczone z ostatniej wypłaty, aby przyciągając do służby najlepszych?!! Jak długo będziemy czekać na adekwatne wynagrodzenia za naszą jakże wymagającą codzienną służbę i pracę?!!

Szanowni Panowie,

Wojna na Ukrainie za niedługo się skończy, a do Polski znacznie napływać szerokim strumieniem broń automatyczna, byli żołnierze, z traumą którzy nauczyli się zabijać. Będą oni stanowić zalążki grup przestępczych co w efekcie spowoduje powtórkę z lat 90. 

Jeżeli już dzisiaj nie dojdzie do refleksji wśród Was, decydentów, posiadających narzędzie władzy nadane przez obywateli w ostatnich wyborach parlamentarnych, aby wreszcie wprowadzić konkretne zmiany, to na początku przyszłego roku będziemy świadkami upadku bezpieczeństwa wewnętrznego naszej Ojczyzny.

Dlatego w imieniu Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność” wzywam Pana Premiera i Pana Ministra do pilnego spotkania i powołania zespołu w celu poprawy działania Policji!!!

Poniżej pełna treść listu w formacie PDF 

 

Policjanci z "Solidarności” do premiera: Brakuje 25 000 mundurowych. Nie mamy funkcjonariuszy do patrolowania miast. Nie mamy zasobów do pilnowania granicy z Białorusią [list otwarty, PDF]

Prawo
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Możesz mieć wyższą emeryturę w 2024 roku – tylko złóż wniosek do ZUS
16 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego akcyza musi pójść w górę. Jest jednak podejrzenie, że chodzi o coś innego
16 lip 2024

Chodzi o podniesienie podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Resort finansów poinformował o swoich planach dotyczących wysokości akcyzy na 2025 rok. Ruch ten podyktowany jest rzekomą troską o zdrowie Polaków, ale wiadomo, że jest próbą zaradzenia kryzysowi budżetowemu.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę? 3 powody. Ważne zwłaszcza dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem
16 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może skutecznie złożyć emeryt, jeśli są ku temu podstawy.  Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego. 

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.
16 lip 2024

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

pokaż więcej
Proszę czekać...