Mundurowy nie oddał mieszkania. Zapłaci podwójny czynsz [rozporządzenie, 17 czerwca 2024 r.]
REKLAMA
REKLAMA
Zapłaci zwykłe opłaty czynszowe i koszty dostawy mediów. Ale zapłaci też oraz odszkodowanie za zajmowanie kwatery tymczasowej bez tytułu prawnego w wysokości 100% wartości czynszu
REKLAMA
Wynika to rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Wejdzie w życie 17 czerwca 2024 r.
Podstawa prawna dla podwójnego czynszu
W przypadku dostawy mediów do kwatery tymczasowej na podstawie umów zawartych przez kierownika lokator opłaca koszty ich dostaw w terminie, wysokości oraz miejscu określonych przez kierownika lub upoważnioną przez niego osobę.
REKLAMA
Przypadek 1 Opróżnienie lokalu mieszkalnego w przypadkach, o których mowa w art. 188 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej lub kwatery tymczasowej w przypadkach, o których mowa w art. 190 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej następuje w terminie 30 dni od dnia doręczenia funkcjonariuszowi decyzji o ich opróżnieniu.
Przypadek 2 Opróżnienie kwatery tymczasowej w przypadkach, o których mowa w art. 190 ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej na podstawie rozkazu personalnego następuje w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia.
Przypadek 3 W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek funkcjonariusza, termin opróżnienia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej może być przedłużony do 1 miesiąca.
WAŻNE! Funkcjonariusz, który nie opróżnił kwatery tymczasowej na podstawie decyzji lub rozkazu personalnego, uiszcza opłaty czynszowe, koszty dostawy mediów, o których mowa w art. 189 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, oraz odszkodowanie za zajmowanie kwatery tymczasowej bez tytułu prawnego w wysokości 100% wartości czynszu.
Funkcjonariusz, który zrzekł się uprawnień do zajmowanego lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej, w terminie co najmniej 3 dni przed planowanym dniem ich zwolnienia powiadamia pisemnie o tym kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której dyspozycji znajduje się lokal mieszkalny lub kwatera tymczasowa.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 17 czerwca 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat