REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne dla rodzin poległych mundurowych - ustawa uchwalona przez Sejm

Oprac. Paulina Karpińska
Ustawa o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych uchwalona przez Sejm
Marcin Bielecki/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Sejm uchwalił w środę 8 lutego ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. W jakiej wysokości?

Świadczenie pieniężne dla rodzin poległych mundurowych - ustawa uchwalona przez Sejm

Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym rodzinom poległych mundurowych głosowało 449 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

REKLAMA

 

Parlamentarzystom podziękował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. "Przed chwilą Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych. Dziękuję posłom za poparcie tych ważnych i społecznie oczekiwanych rozwiązań" - napisał szef MSWiA na Twitterze.

 

Świadczenie pieniężne dla rodzin poległych mundurowych - zasady

Wsparcie obejmie rodziny funkcjonariuszy i żołnierzy, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą lub w związku z ratowaniem przez nich czyjegoś życia, zdrowia lub mienia poza służbą. Dotyczy to rodzin żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, służb specjalnych, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, a także strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratowników GOPR i TOPR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Sejm odrzucił poprawki Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Lewicy, które zakładały, że takie świadczenie przysługiwałoby także rodzinom ratowników wodnych, strażników gminnych i miejskich lub ratowników górniczych. Podczas prac sprzeciw wobec tych propozycji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik uzasadniał innym uregulowaniem takich instytucji. "Oczywiście, można wiele grup zawodowych dopisać do tej ustawy, ale gdzieś ta granica musi być. Poszliśmy granicą przysięgi" - mówił.

 

Wysokość świadczenia pieniężnego dla rodzin poległych mundurowych

Zgodnie z ustawą wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach świadczenie będzie wypłacane co miesiąc do końca życia. Będzie to kwota równa przeciętnego uposażenia w danej formacji. Przykładowo w przypadku Policji to ponad 7 tysięcy zł.

 

50 proc. uposażenia otrzymywać będą dzieci poległego funkcjonariusza. Świadczenie przysługiwać im będzie do 18. roku życia, a jeśli będą się dalej uczyć - do 24. lub 25. roku życia. Jeśli jako niepełnoletnie stały się całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, świadczenie będzie przysługiwać im bez względu na wiek. Dzieci bez obojga rodziców, tj. sieroty zupełne, otrzymywać będą 100 proc. średniego uposażenia.

 

Świadczenie będzie też przysługiwało rodzicom poległych. Od przejścia na emeryturę dożywotnio otrzymywać będą 50 proc. średniego uposażenia w formacji, w której służyło ich dziecko.

 

Świadczenie nie będzie wypłacane łącznie z np. rentą rodzinną. Osoba uprawniona będzie mogła wybrać rozwiązanie, które jest dla niej korzystniejsze. Nie będzie też wypłacane łącznie z emeryturą, chyba że dotyczyć to będzie rodziców poległego funkcjonariusza. Oni otrzymywać będą zarówno świadczenie, jak i emeryturę.

 

Regulacja przyznaje prawo do świadczenia członkom rodzin także tych mundurowych, którzy zginęli przed wejściem w życie ustawy.

 

Etap prac nad ustawą o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych

Ustawa trafi teraz do Senatu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia. 

 

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

agzi/ mchom/ jann/

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS planuje dwie wypłaty świadczeń z programu "Aktywny rodzic" jeszcze w grudniu 2024 r. Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosków!

ZUS planuje dwie wypłaty świadczeń z programu "Aktywny rodzic" jeszcze w grudniu 2024 r. Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosków! Jeszcze nie wszyscy rodzice złożyli wnioski o świadczenie z programu "Aktywnie w żłobku". Co zmieni się od 3 stycznia 2025 r.?

Ile komornik może zabrać z pensji na alimenty w 2025 r.? [PRZYKŁAD]

Czy w 2025 r. zmienią się kwoty wolne od potrąceń komorniczych dla dłużników alimentacyjnych? Prezentujemy najważniejsze przepisy i prosty przykład.

Wysokość emerytury zależna od liczby dzieci? To najnowszy pomysł, o którym ministra wspomniała w przestrzeni publicznej

Dzietność spada, a przyszłe emerytury są zagrożone. Rządzący szukają więc nowych sposobów na zachęcenie Polaków do posiadania potomstwa. W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej wspomniano o pomyśle uzależnienia wysokości emerytury od liczby posiadanych dzieci.

Egzamin ósmoklasisty potrwa dłużej. Zmienią się przepisy rozporządzenia

Zmieni się czas trwania egzaminu ósmoklasisty. Czas trwania egzaminów z poszczególnych przedmiotów zostanie wydłużony o około 25 proc. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

REKLAMA

Renta wdowia: seniorzy oburzeni ograniczeniami, chodzi głównie o limit wieku wdowy lub wdowca

Nowe przepisy dotyczące renty wdowiej wywołują liczne skargi. Wątpliwości budzą m.in. pięcioletni limit czasu od nabycia prawa do renty rodzinnej oraz ograniczenie sumy świadczeń do trzykrotności najniższej emerytury. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministerstwa o wyjaśnienia.

Te dodatki do emerytury należą Ci się w nadchodzącym 2025 r. Wypłaci je ZUS w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu

Te dodatki do emerytury należą Ci się w nadchodzącym 2025 r. Wypłaci je ZUS w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Które ze świadczeń przyznawane są na wniosek, a które z urzędu? Co z bonem senioralnym?

Zostały tylko dwa tygodnie. Doręczenia elektroniczne staną się obowiązkowe. Czas założyć skrzynkę do e-Doręczeń

1 stycznia 2025 r. zostanie uruchomiony system e-Doręczeń, który stanie się obowiązkową formą komunikacji w większości instytucji publicznych. Obywatele będą mogli odbierać z tych jednostek doręczenia elektroniczne, jak i wysyłać do nich pisma w tej formie. Do założenia skrzynek do e-Doręczeń zobowiązani są także przedstawiciele niektórych zawodów zaufania publicznego.

Brytyjską Royal Mail kupi w 2025 r. czeski miliarder. Jest zgoda rządu, który zachowa złotą akcję

Władze Wielkiej Brytanii wyraziły zgodę na zakup poczty brytyjskiej Royal Mail przez czeskiego miliardera Daniela Krzetinskiego, który wcześniej był m.in. właścicielem francuskiego dziennika "Le Monde" - poinformowała 16 grudnia 2024 r. agencja Reutera. W ramach umowy rząd zachowa złotą akcję Royal Mail.

REKLAMA

Przeliczenie zaniżonej emerytury. ZUS nie informował o skutkach art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Tak twierdzą nasi czytelnicy. Emeryt pyta się za naszym pośrednictwem ZUS dlaczego w sierpniu 2018 roku – kiedy już 5 lat działała zasada pomniejszania emerytury powszechnej (60/65 lat) o kwoty wypłacone za okres emerytury wcześniejszej - żaden z pracowników ZUS nie poinformował go przy wyborze wcześniejszej emerytury (na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej), jakie są tego konsekwencje? 

Dostępność 2025: Umowy i regulaminy też powinny być dostępne. Na czym to polega i jak to osiągnąć?

Tworzenie przyjaznych dokumentów prawnych jest coraz popularniejsze. Stosują je urzędy, wdrażają firmy telekomunikacyjne i ubezpieczeniowe, banki, czy też agenci rozliczeniowi. O tym jak zadbać o dostępność umów i regulaminów oraz o tym, że dla wielu firm takie działanie będzie obowiązkowe, rozmawiamy z dr Anną Partyką-Opielą, radczynią prawną specjalizującą się w obszarze compliance oraz ekspertką od tworzenia zrozumiałych dokumentów prawnych.

REKLAMA