Chcę winy męża
REKLAMA
REKLAMA
Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o tym czy i kto ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Bardzo często sprawy rozwodowe ciągną się przez długie lata. Winy tego należy upatrywać się właśnie w „winie”. Małżonkowie starają się udowodnić, że ich współmałżonek jest winnym rozpadu małżeństwa. Ma to nie tylko znaczenie moralne, ale przede wszystkim prawne.
REKLAMA
Rozwód orzeczeniem o winie jednego z małżonków pociąga za sobą ważne konsekwencje prawne. Szczególnie istotne są one w przypadku obowiązku alimentacyjnego między byłymi współmałżonkami. Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, nie może żądać od swojego byłego niewinnego współmałżonka alimentów.
Zobacz: Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?
REKLAMA
Małżonek niewinny może zażądać od małżonka winnego alimentów. Wystąpić z takim żądaniem może, jeśli rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka. Małżonek taki nie musi znajdować się w stanie niedostatku
Zatem, w przypadku gdy sąd orzeknie o wyłącznej winie pani męża, to będzie on musiał płacić Pani alimenty, jeśli Pani sytuacja materialna na skutek rozwodu ulegnie jedynie pogorszeniu.
Podstawa prawna: Art.60 Kodeks rodzinny i opiekuńczy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat