Notariusze chcą prowadzić elektroniczny rejestr rozwodów notarialnych. Według notariuszy wprowadzenie nowego rozwiązania ma podnieść bezpieczeństwo naszego prawa w Unii Europejskiej. A co oznacza dla nas obywateli?
Rozwód notarialny przeprowadzany miałby być w sytuacjach bezspornych. Czyli w przypadku, kiedy małżonkowie doszli między sobą do porozumienia i teraz chcą to porozumienie prawnie usankcjonować.
Dla osób, które chcą szybko i sprawnie przeprowadzić rozwód, rozwód notarialny okazałby się dobrym rozwiązaniem. Bez wątpienia skróciłby procedury prawne, które w sądach ciągną się bardzo długo.
Małżonkowie, którzy pozostają w konflikcie na pewno nie skorzystają z takiej formy.
Sędziowie jednak nie wyobrażają sobie, aby notariusze rozstrzygali w tak ważnych sprawach. Z ciekawością będziemy śledzić dalszy rozwój sytuacji.
Zobacz: Pomoc prawna
Rozwód obecnie
Sprawy o rozwód rozstrzyga sąd okręgowy. Czyni to w trybie procesu. Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód W procesie o rozwód jeden małżonek pozywa drugiego o rozwód. Konieczne jest wykazanie, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia na płaszczyźnie uczuciowej, fizycznej i ekonomicznej.
Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli:
- wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci,
- byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
- orzeczenia rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeństwa, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód.
Sąd pobiera z góry stałą opłatę w wysokości 600 zł
Sąd rozpatruje sprawę na rozprawie. Rozpraw może być więcej niż jedna.
Przesłuchanie małżonków jest obowiązkowe. W toku procesu strony mogą zgłaszać wszelkie dowody. Można prosić sąd o przeprowadzenie dowodów ze świadków, dokumentów, biegłych.
Ważne! W czasie procesu sąd może przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego, jeżeli uzna, że istnieją szanse na utrzymanie małżeństwa |
Rozstrzygnięcie sądu zapada w formie wyroku. Sąd orzeka, który z małżonków jest winny rozkładowi pożycia, chyba że małżonkowie zrezygnują z tego.
W procesie o rozwód sąd rozstrzyga o wielu innych sprawach małżonków i ich dzieci.
Zobacz serwis: Rozwody