REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód cywilny krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rozwód cywilny krok po kroku. /fot. Fotolia
Rozwód cywilny krok po kroku. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód cywilny można orzec, jeżeli nastąpi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sprawa o rozwód rozstrzygana będzie przez właściwy sąd okręgowy.

Rozwód można orzec, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd orzekając rozwód może orzec, który z małżonków ponosi winę za rozkład. Jeżeli oboje małżonkowie zgadzają się na rozwód, wówczas sąd zaniecha orzekania o winie.

REKLAMA

KROK PIERWSZY – PISZEMY POZEW

REKLAMA

Pozew rozwodowy, jak każde pismo procesowe powinien odpowiadać wymogom formalnym. Przede wszystkim powinniśmy oznaczyć strony pozwu, tj. powoda oraz pozwanego. Należy wpisać ich imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, można także dodać nr PESEL. Pozew powinien być opatrzony datą oraz miejscem. Należy oznaczyć sąd, do którego pozew będzie składany.

Bardzo istotnym elementem są żądania pozwu, tj., o co wnosimy. Pierwszym żądaniem z całą pewnością będzie to, że wnosimy o rozwiązanie małżeństwa (w tym miejscu powinniśmy określić czy z orzeczeniem o winie drugiego małżonka czy nie). Warto uwzględnić w żądaniach, kto będzie wykonywał władzę rodzicielską małoletnich dzieci stron. Można także wnieść o zobowiązanie pozwanego do płacenia alimentów (tutaj należy wskazać kwotę). W żądaniach pozwu można także wnieść o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków, których będziemy powoływać.

Kolejnym elementem pozwu jest jego uzasadnienie. Tutaj powinniśmy zawrzeć takie rzeczy jak:

  1. datę oraz miejsce zawarcia związku małżeńskiego,
  2. daty urodzenia lub wiek małoletnich dzieci,
  3. miejsce pracy oraz zarobki powoda i pozwanego,
  4. należy wykazać, dlaczego nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego,
  5. wskazać świadków oraz okoliczności, na jakie mają składać zeznania.

Pozew należy podpisać własnoręcznie. Do pozwu należy załączyć odpowiednie dokumenty. Należą do nich: odpisy zupełne aktów stanu cywilnego (akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci), zaświadczenia o zarobkach, odpis pozwu oraz złączników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KROK DRUGI – SKŁADAMY POZEW

REKLAMA

Pozew o rozwód zawsze wnosimy do sądu okręgowego. Zgodnie z art. 41 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Jeżeli pozew zostanie złożony w sądzie niewłaściwym – sąd przekaże go do rozpoznania sądowi właściwemu miejscowo. Należy jednak pamiętać, że wydłuży to czas postępowania.

Pozew możemy złożyć osobiście lub wysłać pocztą.

Zobacz też: Czy sąd może nie orzec rozwodu?

Od pozwu należy wnieść opłatę. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest to 600 zł. Opłatę powinniśmy uiścić podczas składania pozwu. Jeżeli pozew wysyłamy pocztą, należy załączyć do niego potwierdzenie opłaty. Należy pamiętać także o tym, że można uzyskać zwolnienie od kosztów w całości lub w części.

KROK TRZECI – SPRAWA ROZWODOWA

Sąd wyznaczy termin oraz godzinę rozprawy i poinformuje strony o tym na piśmie. Sąd może skierować strony do mediacji, jeżeli są widoki na utrzymanie małżeństwa. Należy pamiętać, że w sprawie rozwodowej nie można wnieść powództwa wzajemnego, co oznacza, że po wniesieniu pozwu przez małżonka musimy czekać na doręczenie jego odpisu. Możemy na pozew odpowiedzieć, ale powództwo wzajemne jest niedopuszczalne. Należy pamiętać, że strona pozwana może również żądać rozwodu.

Sąd przeprowadzi postępowanie dowodowe, czyli postępowanie, w którym będzie ustalał okoliczności rozkładu pożycia. Ponadto będzie ustalał okoliczności dzieci stron postępowania oraz ich sytuacji.

Jeżeli małżonkowie nie mają dzieci i oboje wyrażają zgodę na rozwód sąd może skrócić postępowanie wyłącznie do przesłuchania stron.

Należy pamiętać także o tym, że podczas trwania sprawy rozwodowej nie może toczyć się odrębna sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny i alimenty. Nie może być również wszczęte postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z małoletnimi dziećmi stron.

Sędzia w każdym stanie sprawy może skierować strony do mediacji. Mediacja może dotyczyć spornych kwestii, m.in. alimentów, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, spraw majątkowych.

Zobacz też: Alimenty na małżonka po rozwodzie

KROK CZWARTY – WYROK

Sąd (z urzędu) ma obowiązek rozstrzygnąć w wyroku rozwodowym:

  1. kto jest winny trwałemu i zupełnemu rozkładowi pożycia małżeńskiego,
  2. o alimentach dla dziecka,
  3. o władzy rodzicielskiej,
  4. o czasowym sposobie korzystania z mieszkania.

Sąd może także na żądanie jednego z małżonków orzec o alimentach na jego rzecz, o podziale majątku wspólnego, jak również o eksmisji małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może orzec także o podziale mieszkania.

Podstawa prawna:

art. 56 - 60 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;

art. 436 - 446 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

REKLAMA

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

REKLAMA

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

REKLAMA