Rozwód i jego konsekwencje
REKLAMA
REKLAMA
W wyroku rozwodowym sąd zawsze orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi, wspólnymi dziećmi małżonków. Określa też, w jakiej wysokości każdy z rodziców ma ponosić koszty utrzymania i wychowania dziecka.
REKLAMA
Opieka nad dziećmi: porozumienie
Małżonkowie mogą jednak zawrzeć porozumienie określające sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd uwzględnia je, jeżeli nie sprzeciwia się ono dobru dziecka. Zasadą jest, że rodzeństwo powinno wychowywać się razem, ale nie jest to zasada absolutna – i tu może być przełamana, gdy w grę wchodzi dobro dziecka. Władzę rodzicielską sąd przyznaje obu rodzicom, jeśli przedstawili wspomniane porozumienie i można założyć, że będą współdziałać w opiece nad dzieckiem.
Mieszkanie
REKLAMA
Jeśli małżonkowie zajmowali przed rozwodem wspólne mieszkanie, sąd orzeka o sposobie korzystania z niego po rozwodzie. W pozwie rozwodowym można zgłosić żądanie orzeczenia eksmisji drugiego małżonka. Sąd orzeknie ją tylko, gdy został zgłoszony taki wniosek i gdy małżonek ten zachowuje się w sposób naganny, uniemożliwiający wspólne zamieszkiwanie. Jeśli małżonkowie zgłoszą zgodny wniosek dotyczący przyznania mieszkania i jeden z nich zgodzi się opuścić lokal, nie żądając żadnego pomieszczenia zastępczego, sąd orzeka o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków bądź o jego podziale (jeśli jest to możliwe). Orzekając o losach wspólnego mieszkania sąd bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby małżonka, który ma sprawować władzę rodzicielską.
Nazwisko
W ciągu trzech miesięcy od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonek który przy zawieraniu małżeństwa zmienił nazwisko, może powrócić do swojego poprzedniego nazwiska. Wystarczy, że złoży oświadczenie o powrocie do nazwiska przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Po upływie trzech miesięcy małżonek może zmienić nazwisko (na dowolne) na ogólnych zasadach, czyli gdy jest to uzasadnione ważnymi względami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat