REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemoc a rozwód [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Karolina Jagiełło-Przychodzka
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego w tym nieruchomości i spadkowego
Jak rozpoznać przemoc w związku? Czy do rozwodu można się przygotować?
Jak rozpoznać przemoc w związku? Czy do rozwodu można się przygotować?
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Przygotowanie się do rozwodu w przypadku przemocy wymaga przemyślanej strategii” – podkreśla adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka. Na co warto zwrócić uwagę?

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Czy Pani zdaniem świadomość istnienia różnych form przemocy jest coraz większa?

REKLAMA

Karolina Jagiełło-Przychodzka, adwokat: Tak, świadomość dotycząca różnych form przemocy, w tym przemocy psychicznej, emocjonalnej czy ekonomicznej, jest zdecydowanie coraz większa. Wynika to zapewne z faktu coraz większej świadomości swoich praw i obowiązków. Ponadto, w ostatnich latach społeczeństwo zaczęło dostrzegać, że przemoc nie ogranicza się tylko do przemocy fizycznej, ale może mieć również subtelniejsze formy, które są równie szkodliwe. Wzrost dostępności informacji, edukacji oraz wsparcia dla ofiar przemocy przyczynia się do tego, że ludzie zaczynają zauważać i rozumieć, czym jest przemoc i jakie mogą być jej konsekwencje prawne. Na bazie doświadczenia w sprawach rozwodowych, ale także innych spraw rodzinnych jak również karnych, można zauważyć, że coraz więcej osób jest w stanie rozpoznać przemoc w jej różnych formach, dzięki czemu łatwiej jest im zgłosić problem i uzyskać pomoc.

Jakie zachowania, z których często nie zdajemy sobie sprawy, powinny nas szczególnie niepokoić?

Zachowania, które mogą być alarmujące, to: ciągłe krytykowanie, poniżanie, wyśmiewanie – szczególnie w obecności innych, próby kontrolowania, ograniczanie dostępu do pieniędzy, decyzji życiowych czy towarzystwa, odbieranie poczucia własnej wartości, wmawianie, że ofiara nie poradzi sobie w życiu bez partnera, zastraszanie, groźby przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, izolowanie ofiary od przyjaciół, rodziny czy możliwości samodzielnego działania.

Dlaczego pomimo istnienia przemocy np. psychicznej nie zawsze podejmujemy decyzję o rozstaniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W mojej ocenie to wynika z kilku przyczyn. W głównej mierze powodem jest oczywiście strach przed zemstą lub pogorszeniem sytuacji, np. utratą opieki nad dziećmi czy też utratą środków do życia. Często agresor jest też głównym żywicielem rodziny. Wśród kobiet, które do mnie przychodzą po poradę prawną w zakresie rozwodu, spraw o znęcanie bardzo często panuje też przekonanie, że partner się zmieni, że sytuacja ulegnie poprawie.

Jak zatem przygotować się do rozwodu z małżonkiem stosującym przemoc?

Przygotowanie się do rozwodu w przypadku przemocy wymaga przemyślanej strategii. Po pierwsze wsparcia zarówno prawnego, jak i psychologicznego. Prawnik pomoże w kwestiach związanych z rozwodem, a terapeuta pomoże w radzeniu sobie ze skutkami przemocy. Istotne jest zgromadzenie dowodów przemocy (np. zdjęcia obrażeń, wiadomości, nagrania, świadków), które mogą pomóc w procesie sądowym. Zalecam też bezwzględnie zabezpieczyć swoje finanse i dokumenty. Dobrym rozwiązaniem jest otwarcie konta bankowego na swoje imię, oddzielić finanse, zabezpieczyć dokumenty dotyczące majątku. Polecam też rozważenie opcji zabezpieczenia siebie i dzieci, takie jak zmiana miejsca zamieszkania, wprowadzenie zakazu zbliżania się (jeśli to konieczne).

Czego lepiej nie robić w tego typu sprawach?

W takich sprawach warto unikać zdecydowanie pozostawiania sprawy na później – nie ignoruj problemu, bo może to prowadzić do pogorszenia sytuacji.

Jakie są szanse na orzeczenie rozwodu z orzeczeniem o winie?

Szanse na orzeczenie rozwodu z orzeczeniem o winie zależą od przedstawionych dowodów i konkretnej sytuacji. W przypadku przemocy psychicznej lub fizycznej, jeżeli istnieją dowody na to, że jeden z małżonków był sprawcą przemocy, sąd może orzec winę tej osoby. Jednak decyzja ta nie jest automatyczna i wymaga przedstawienia dowodów oraz wyjaśnienia sytuacji przed sądem. Warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże w odpowiednim przygotowaniu sprawy.

Co z dziećmi? Na ile można uchronić je przed negatywnymi skutkami konfliktu pomiędzy rodzicami?

Ochrona dzieci przed negatywnymi skutkami konfliktu między rodzicami jest niezwykle ważna. Można to osiągnąć poprzez zapewnienie dzieciom dostępu do psychologa lub terapeuty dziecięcego, który pomoże im poradzić sobie z emocjami związanymi z rozwodem i przemocą, ustalenie jasnych zasad kontaktu z obojgiem rodziców, z uwzględnieniem ich dobra, np. ograniczenie kontaktów z rodzicem stosującym przemoc, jeśli jest to konieczne. Staranie się unikać kłótni i agresji w obecności dzieci, aby nie były one świadkami przemocy lub napięć.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

adw. Karolina Jagiełło-Przychodzka

Adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka

/

Adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka

/

Źródło zewnętrzne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory Prezydenta RP 2025 r.: cisza wyborcza

Czym jest cisza wyborcza? Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? Ile trwa cisza wyborcza? Co grozi za jej złamanie? Co z plakatami rozwieszonymi przed rozpoczęciem ciszy wyborczej? Gdzie zgłaszać naruszenie ciszy wyborczej?

Przeliczanie emerytur. Pierwsze zwycięstwo emerytów w II instancji [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych, które odnosiło się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest już prawomocne. Chodzi o wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. VI U 528/24.

Milion kobiet oszukanych na emeryturach. Straciły nawet 70% podwyżki – teraz czas na sądy, RPO i Trybunał Konstytucyjny

Chodzi o kobiety z dwudziestu roczników, które w 1999 r. nie wybrały OFE i z tego powodu – nie mogły lub nie będą mogły skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości ich emerytury, po osiągnięciu 65 roku życia, na podstawie art. 26c ustawy FUS (który wszedł w życie wiele lat po tym, jak podejmowały one decyzję co do OFE). Kobiety, które wybrały OFE (i w związku z tym – ZUS prowadzi im subkonto) na podstawie ww. przepisu – mogą natomiast uzyskać podwyżkę emerytury o nawet 71,2%. Poszkodowane emerytki, nie powinny pozostawać bezczynne – jest kilka sposobów na dochodzenie przez nie swoich praw.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej odbędą się już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

REKLAMA