Zmiany w wyroku rozwodowym

W wyroku rozwodowym sąd ustala warunki i częstotliwość kontaktów z dzieckiem w stosunku do rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczył.
Od 13 czerwca 2009 r. obowiązują zmiany w zakresie treści i zakresu wyroku rozwodowego- dopuszczając formalnie porozumienie rodziców w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej.

Zmiany w wyroku rozwodowym

Ustawodawca postanowił zmienić i podstawy wydania wyroku rozwodowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi przez rozwiedzionych rodziców. Do tej pory sąd nie był w żaden sposób (przynajmniej formalnie) związany wspólnym stanowiskiem rodziców w zakresie sposobu wykonywania władzy i kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Obecnie, zgodnie ze znowelizowaną treścią art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd jest związany porozumieniem zawartym przez rodziców, pod warunkiem jednak, że jest zgodne z dobrem dziecka (czyli związanie porozumieniem nie jest bezwzględne). Porozumienie powinno uwzględniać umożliwienie wspólnego wychowywania się rodzeństwa (chyba, że co innego wymaga ich dobro- np. jedno z dzieci jest niemowlęciem i wymaga większej opieki ze strony matki).

Zmiana nie jest rewolucyjna- w toku postępowania rozwodowego strony do tej pory mogły składać wnioski w tym zakresie- jeśli były zgodne, sąd zazwyczaj się do nich przychylał.

Podobnie zmianie uległa kwestia ograniczania władzy rodzicielskiej w stosunku do jednego z rodziców. Sąd nadal może powierzyć jej wykonywanie jednemu z rodziców, ograniczając władzę drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka. Sąd może ją jednak obecnie pozostawić obydwu rodzicom w oparciu o przedstawione wcześniej porozumienie, o ile uzna jednak , że zasadnym jest oczekiwanie współdziałania rodziców w zakresie wychowywania dziecka.

Jak widać zmiana związana jest z nową instytucją porozumienia rozwodzących się małżonków - nie wprowadzając (w praktyce) większej różnicy w postępowaniu.

Zobacz: Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Nowe narzędzia sądu w zakresie ustalania kontaktów z dzieckiem

W wyroku rozwodowym sąd ustala warunki i częstotliwość kontaktów z dzieckiem w stosunku do rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczył.
Art. 582(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadza nowe narzędzia dla sądu opiekuńczego w zakresie kontaktów rodzica z dzieckiem. W szczególności sąd może:

  • zobowiązać osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem lub osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do pokrycia kosztów podróży i pobytu dziecka lub także osoby towarzyszącej dziecku, w tym kosztów powrotu do miejsca stałego pobytu,
  • zobowiązać osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do złożenia na rachunek depozytowy sądu odpowiedniej kwoty pieniężnej w celu pokrycia wydatków uprawnionego związanych z wykonywaniem kontaktu na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez osobę zobowiązaną obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach; nie dotyczy to rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych,
  • odebrać od osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem lub osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, przyrzeczenie określonego zachowania.

O ile faktem jest, że sąd mógł tego dokonać wcześniej (uprawnienia te nie pozostawały poza możliwościami sądu) nowe przepisy są pewnego rodzaju wskazówką, mającą usystematyzować orzecznictwo sądów w tym zakresie. Wskazuje również czego dokładnie można się spodziewać w orzeczeniu sądu.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...