REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto upewnić się, że czy szybki rozwód jest rzeczywiście korzystny [WYWIAD]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
adw. Karolina Jagiełło-Przychodzka
adw. Karolina Jagiełło-Przychodzka
Photographer: Lukasz Slusarczyk
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

„Czasami trzeba walczyć o winę, alimenty na siebie, negocjować warunki podziału majątku. Wtedy szybko nie znaczy dobrze” – podkreśla adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Czy do rozwodu warto przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem?

REKLAMA

Karolina Jagiełło-Przychodzka, adwokat: Rozwód jest zdecydowanie jedną z trudniejszych życiowych decyzji. Przed złożeniem pozwu ten z małżonków, który go składa powinien mieć plan, wizję tego, co chciałby osiągnąć w postępowaniu rozwodowym. Jeszcze przed wniesieniem pozwu należy się zastanowić, czy chcemy rozwodu z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie, kto ma sprawować bieżącą opiekę nad dziećmi, a może oboje małżonkowie powinni dzielić te obowiązki. Czy będą potrzebne alimenty, kto komu będzie je płacił i jak wysokie one będą.  Jak będą wyglądały późniejsze kontakty każdego rodzica z dziećmi.  Te kwestie nie są skomplikowane, jeżeli strony rozwodzą się zgodnie i umieją się porozumieć. Problemy natomiast zaczynają się, gdy strony mają odmienne poglądy co do przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego, opieki nad dziećmi czy kontaktów z nimi i alimentów. Dlatego też, aby zakończyć takie postępowanie zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, ważne jest przygotowanie się do rozwodu. Zasadą w postepowaniu cywilnym jest to, że ten kto twierdzi, powinien udowodnić swoje twierdzenie. Przykładowo, jeżeli mamy podejrzenie zdrady należy to udowodnić. Jeżeli mąż jest alkoholikiem trzeba pokazać dowody na ten alkoholizm. Nie wystarczy samo twierdzenie o zaistnieniu jakiejś okoliczności, ale konieczne jest udowodnienie tego faktu. Dowody w postępowaniu rozwodowym muszą być zgromadzone w zakresie każdej istotnej kwestii – winy, przyznania władzy rodzicielskiej jednemu z małżonków, określenia wysokości alimentów, zakresu kontaktów itd.

Kiedy tak naprawdę możliwy jest rozwód bez orzekania o winie?

Sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie wyłącznie wtedy, gdy obie strony procesu (małżonkowie) zgodnie o to wnoszą na podstawie art. 57 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W takim przypadku sąd bada wyłącznie, czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków. Poza sferą zainteresowania sądu pozostaje, który z małżonków doprowadził do tego rozkładu. Jeżeli małżeństwo jest bezdzietne, to w zasadzie jedyna kwestia, którą bada sąd.

A czy szybki rozwód to w praktyce tańszy rozwód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szybko nie oznacza dobrze. Prawie każdemu zależy na szybkim rozwodzie. Często zdarza się jednak, że pozornie szybkie rozpoznanie naszej sprawy rozwodowej niesie za sobą nieprzemyślane, decyzje, które jak się później okazuje wymagają zmiany np. zbyt niskie alimenty, brak uregulowania kontaktów z dzieckiem, zgoda na pozostawienie drugiemu rodzicowi władzy rodzicielskiej. Ważne, aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację, upewnić się, że szybki rozwód za porozumieniem stron jest faktycznie korzystny. Czasami trzeba walczyć o winę, alimenty na siebie, negocjować warunki podziału majątku. Wtedy szybko nie znaczy dobrze. Pozornie dłuższy rozwód, który pozwoli na wynegocjowanie spraw majątkowych jest tańszy niż prowadzenie dodatkowych spraw o rozdzielność, podział majątku. Nawet dłuższa sprawa o rozwód jest prawie zawsze szybsza (a na pewno tańsza) niż szybki rozwód i kolejna spawa o podział majątku. Warto też składając pozew o rozwód, w sytuacji posiadania wspólnych małoletnich dzieci, ustalić, jak mają wyglądać kontakty, przetestować je w praktyce, dokładnie zastanowić się jakie są koszty utrzymania małoletnich oraz czy aby na pewno jesteśmy w stanie porozumieć się z drugim rodzicem w sprawach dzieci. To pozwoli na podjęcie racjonalnej decyzji w zakresie alimentów, kontaktów oraz władzy rodzicielskiej. Z mojej praktyki wynika, że osoby, które często nie przetestowały kontaktów, albo w ogóle nie wnosiły o ich uregulowanie lub pochopnie zgodziły się na alimenty proponowane przez drugą stronę bez dokładnego rozważenia kosztów utrzymania dziecka często występują po rozwodzie do sądów rejonowych o zmianę wyroków rozwodowych. 

Z czego jeszcze nie zdają sobie sprawy osoby wnoszące do sądu pozew? Jakie są najczęstsze mity?

Bardzo często spotykam się z oburzeniem moich klientów faktem, że druga strona nie poinformowała ich o tym, że składa pozew rozwodowy. Nie ma takiego obowiązku to mit.

Ten kto składa pozew jako pierwszy startuje z gorszej pozycji. Złożenie pozwu nie oznacza, że ten kto go napisał jest winny. To drugi z najczęściej pojawiających się mitów. 

Gdy małżeństwo się rozpada i wszczęte zostaje postępowanie rozwodowe jednym z licznych mitów jest przypuszczenie, iż jeśli ma miejsce sytuacja niewierności jednej ze stron, druga strona otrzyma większą część podczas podziału majątku. Przyczyna rozwodu nie jest dla Sądu istotna z punktu widzenia podziału majątku i spraw finansowych.

Kiedy (i jak) warto jednak ratować małżeństwo?

Z mojej praktyki wynika, że pary, które decydują się na ratowanie małżeństwa najczęściej robią to z uwagi na wspólne małoletnie dzieci. Pomocna w tym może okazać się terapia rodzinna, którą prowadzą różnego rodzaju fundacje i ośrodki specjalizujące się w pomocy małżonkom w kryzysie. W mojej ocenie warto przed podjęciem decyzji o rozstaniu spróbować podjąć się uczestniczenia w takiej terapii. Jej wynik może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji co do dalszych losów małżeństwa lub utwierdzić w przekonaniu o rozwodzie. 

Bardzo dziękuję za rozmowę. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA