REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód

adw. Karolina Kulikowska-Siewruk
adw. Karolina Kulikowska-Siewruk
Szef Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Kancelaria Kopeć & Zaborowski
Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.
Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. w Polsce orzeczono 51 164 rozwodów: 36 955 w miastach i 13 601 na wsiach. Najwięcej wyroków wydano bez orzeczenia o winie - 40 756, z winy obu stron 2179, z winy męża - 6595, a z winy żony - 1634. Przyczyn, które prowadzą do rozpadu związku małżeńskiego jest wiele. Wśród najczęściej pojawiających się podstaw do orzeczenia rozwodu można wymienić: niezgodność charakterów, ustanie więzi emocjonalnej, zdradę, uzależnienia, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Postępowanie dowodowe w sprawach o rozwód ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia małżonków, jak również tych, które dotyczą małoletnich dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa - także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną.

REKLAMA

Przyczyny konfliktów w postępowaniu rozwodowym

Sukcesem dla obu stron postępowania jest przeprowadzenie postępowania rozwodowego bez eskalowania konfliktu i mnożenia wzajemnych oskarżeń, czemu sprzyjać może mediacja. Nie zawsze jednak możliwe jest przeprowadzenie procesu rozwodowego w atmosferze zgody i porozumienia. Niejednokrotnie zachowanie stron na sali sądowej jest efektem silnego konfliktu wynikającego z niemożności pogodzenia się z decyzją partnera o rozstaniu. Zdarza się także, iż oskarżenia formułowane w toku sprawy, mają na celu odcięcie jednego z rodziców od małoletnich dzieci. Wśród oskarżeń padających w trakcie postępowania rozwodowego pojawiają się oskarżenia o:

  • znęcanie się nad współmałżonkiem lub małoletnimi dziećmi;
  • kradzież i przywłaszczenie;
  • groźby karalne;
  • molestowanie seksualne.

Molestowanie seksualne – ciężar i częstotliwość oskarżenia

Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe. Jak wynika ze statystyk publikowanych przez Policję, w 2020 r. wszczęto 2 367 postępowań dotyczących seksualnego wykorzystania małoletniego (art. 200 k.k.), z czego w 1 360 przypadkach stwierdzono przestępstwo. Opublikowany w lipcu 2021 r. Pierwszy Raport PAŃSTWOWEJ KOMISJI do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wskazuje, iż ok. 25% spraw kierowanych do Państwowej Komisji jest związane z kryzysem w rodzinie, wynikającym z konfliktu około-rozwodowego. Wśród tej grupy spraw w ok. 99% przypadków osobami zgłaszającymi są matki, oskarżające ojców swoich dzieci o stosowanie przemocy seksualnej.

Dowodzenie w postępowaniu o molestowanie seksualne – dlaczego sąd musi być ostrożny?

Pojawienie się fałszywych oskarżeń o molestowanie seksualne może pociągnąć za sobą określone skutki procesowe. W praktyce sąd orzekający w sprawie o rozwód, zazwyczaj decyduje się na zawieszenie postępowania rozwodowego do czasu rozstrzygnięcia procesu karnego, dotyczącego powyższych zarzutów. Niejednokrotnie dochodzi także do wydania postanowienia o zakazie kontaktów rzekomego sprawcy z ofiarą. Kluczowym elementem postępowania, w którym pojawiają się zarzuty dotyczące molestowania, jest dowód z opinii biegłych. Rolą biegłych jest nie tylko ustalenie czy u rzekomego sprawcy występują skłonności o charakterze pedofilskim, ale także ustalenie czy treści ujawniane przez małoletnie dziecko nie są treściami wcześniej zaindukowanymi przez drugiego z rodziców. W praktyce zdarzają się przypadki długofalowego przygotowywania dziecka, przez jedno z rodziców do przesłuchania lub wzięcia udziału w badaniu przeprowadzanym przez biegłych. Wśród dowodów mających poświadczać sprawstwo, pojawiają się także prywatne opinie psychologiczne, które wskazują na treści ujawnianie przez dziecko w gabinecie psychologa. Prawidłowym działaniem Sądu jest ostrożne podchodzenie do wszelkich dowodów, wygenerowanych przez stronę lub opracowanych na jej zlecenie.

Problem fałszywych oskarżeń o molestowanie – dlaczego jest bagatelizowany?

Zgłaszanie przez rodziców fałszywych oskarżeń w zakresie molestowania, które następnie okazywały się być bezpodstawne, często prowadzi do sytuacji bagatelizowania takich oskarżeń. Strony zgłaszające takie oskarżenia mogą być traktowane jako manipulatorzy, którzy za pośrednictwem fałszywych oskarżeń chcą osiągnąć określony cel procesowy. Padające na sali sądowej oskarżenia o molestowanie seksualne, często poczytywane są przez sądy jako taktyka procesowa. Także i w tym wypadku kluczowe okazuje się dopuszczenie dowodu z opinii biegłego, który ustali czy treści przekazywane przez jednego z rodziców i dziecko są wiarygodne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochrona małoletnich, a „fałszywe molestowanie”

Pamiętać należy, iż ochrona dobra małoletnich dzieci jest fundamentalną zasadą prawa rodzinnego, zaś pojawiające się bezpodstawne oskarżenia w efekcie prowadzą do wikłania małoletnich w realizację, z góry powziętych celów i narażają je na udział w czynnościach procesowych.

adw. Karolina Kulikowska-Siewruk – Szef Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA