REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód

adw. Karolina Kulikowska-Siewruk
adw. Karolina Kulikowska-Siewruk
Szef Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Kancelaria Kopeć & Zaborowski
Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.
Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. w Polsce orzeczono 51 164 rozwodów: 36 955 w miastach i 13 601 na wsiach. Najwięcej wyroków wydano bez orzeczenia o winie - 40 756, z winy obu stron 2179, z winy męża - 6595, a z winy żony - 1634. Przyczyn, które prowadzą do rozpadu związku małżeńskiego jest wiele. Wśród najczęściej pojawiających się podstaw do orzeczenia rozwodu można wymienić: niezgodność charakterów, ustanie więzi emocjonalnej, zdradę, uzależnienia, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Postępowanie dowodowe w sprawach o rozwód ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia małżonków, jak również tych, które dotyczą małoletnich dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa - także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną.

REKLAMA

Przyczyny konfliktów w postępowaniu rozwodowym

Sukcesem dla obu stron postępowania jest przeprowadzenie postępowania rozwodowego bez eskalowania konfliktu i mnożenia wzajemnych oskarżeń, czemu sprzyjać może mediacja. Nie zawsze jednak możliwe jest przeprowadzenie procesu rozwodowego w atmosferze zgody i porozumienia. Niejednokrotnie zachowanie stron na sali sądowej jest efektem silnego konfliktu wynikającego z niemożności pogodzenia się z decyzją partnera o rozstaniu. Zdarza się także, iż oskarżenia formułowane w toku sprawy, mają na celu odcięcie jednego z rodziców od małoletnich dzieci. Wśród oskarżeń padających w trakcie postępowania rozwodowego pojawiają się oskarżenia o:

  • znęcanie się nad współmałżonkiem lub małoletnimi dziećmi;
  • kradzież i przywłaszczenie;
  • groźby karalne;
  • molestowanie seksualne.

Molestowanie seksualne – ciężar i częstotliwość oskarżenia

Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe. Jak wynika ze statystyk publikowanych przez Policję, w 2020 r. wszczęto 2 367 postępowań dotyczących seksualnego wykorzystania małoletniego (art. 200 k.k.), z czego w 1 360 przypadkach stwierdzono przestępstwo. Opublikowany w lipcu 2021 r. Pierwszy Raport PAŃSTWOWEJ KOMISJI do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wskazuje, iż ok. 25% spraw kierowanych do Państwowej Komisji jest związane z kryzysem w rodzinie, wynikającym z konfliktu około-rozwodowego. Wśród tej grupy spraw w ok. 99% przypadków osobami zgłaszającymi są matki, oskarżające ojców swoich dzieci o stosowanie przemocy seksualnej.

Dowodzenie w postępowaniu o molestowanie seksualne – dlaczego sąd musi być ostrożny?

Pojawienie się fałszywych oskarżeń o molestowanie seksualne może pociągnąć za sobą określone skutki procesowe. W praktyce sąd orzekający w sprawie o rozwód, zazwyczaj decyduje się na zawieszenie postępowania rozwodowego do czasu rozstrzygnięcia procesu karnego, dotyczącego powyższych zarzutów. Niejednokrotnie dochodzi także do wydania postanowienia o zakazie kontaktów rzekomego sprawcy z ofiarą. Kluczowym elementem postępowania, w którym pojawiają się zarzuty dotyczące molestowania, jest dowód z opinii biegłych. Rolą biegłych jest nie tylko ustalenie czy u rzekomego sprawcy występują skłonności o charakterze pedofilskim, ale także ustalenie czy treści ujawniane przez małoletnie dziecko nie są treściami wcześniej zaindukowanymi przez drugiego z rodziców. W praktyce zdarzają się przypadki długofalowego przygotowywania dziecka, przez jedno z rodziców do przesłuchania lub wzięcia udziału w badaniu przeprowadzanym przez biegłych. Wśród dowodów mających poświadczać sprawstwo, pojawiają się także prywatne opinie psychologiczne, które wskazują na treści ujawnianie przez dziecko w gabinecie psychologa. Prawidłowym działaniem Sądu jest ostrożne podchodzenie do wszelkich dowodów, wygenerowanych przez stronę lub opracowanych na jej zlecenie.

Problem fałszywych oskarżeń o molestowanie – dlaczego jest bagatelizowany?

Zgłaszanie przez rodziców fałszywych oskarżeń w zakresie molestowania, które następnie okazywały się być bezpodstawne, często prowadzi do sytuacji bagatelizowania takich oskarżeń. Strony zgłaszające takie oskarżenia mogą być traktowane jako manipulatorzy, którzy za pośrednictwem fałszywych oskarżeń chcą osiągnąć określony cel procesowy. Padające na sali sądowej oskarżenia o molestowanie seksualne, często poczytywane są przez sądy jako taktyka procesowa. Także i w tym wypadku kluczowe okazuje się dopuszczenie dowodu z opinii biegłego, który ustali czy treści przekazywane przez jednego z rodziców i dziecko są wiarygodne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochrona małoletnich, a „fałszywe molestowanie”

Pamiętać należy, iż ochrona dobra małoletnich dzieci jest fundamentalną zasadą prawa rodzinnego, zaś pojawiające się bezpodstawne oskarżenia w efekcie prowadzą do wikłania małoletnich w realizację, z góry powziętych celów i narażają je na udział w czynnościach procesowych.

adw. Karolina Kulikowska-Siewruk – Szef Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA