Przyczyny rozwodu: bezpłodność
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Bezpłodność coraz częściej staje się powodem rozwodu. W Polsce co szósta para boryka się z problemem niemocy posiadania potomstwa. Choroba ta z reguły jest przyczyną niezawinioną rozpadu małżeństwa, lecz w niektórych przypadkach może również stanowić przyczynę zawinioną.
REKLAMA
Większość młodych ludzi osiągając pewien wiek dąży do rozpoczęcia nowego etapu w życiu, jakim jest wstąpienie w związek małżeński i posiadanie potomstwa. Wydanie na świat dziecka jest jakby nieodzownym elementem małżeństwa. W ciągu ostatnich lat okres pomiędzy wstąpieniem w związek małżeński, a powiększeniem rodziny znacznie się wydłużył, lecz mało jest małżeństw, które nawet po długim okresie czasu nie decydują się na dziecko. Niestety czasem okazuje się, że jedno z małżonków jest bezpłodne. Problem ten dotyczy już 6,5 miliona kobiet i mężczyzn w Polsce. O bezpłodności mówi się, gdy po sześciu miesiącach regularnego współżycia bez użycia środków antykoncepcyjnych kobieta nie może zajść w ciąże. Z medycznego punktu widzenia, bezpłodności nie można nazwać chorobą, ponieważ jedynym jej objawem jest brak potomstwa. Przyczyny bezpłodności są różne, może być to chorobą, jak i również czynniki zewnętrzne, sposób życia, stres. Niestety coraz częściej niemoc posiadania dziecka staje się powodem rozwodu. Ludzie wiążą się ze sobą by stworzyć dom, założyć rodzinę, lecz w pewnym momencie dowiadują się, że jest to niemożliwe. Po wielu miesiącach starania się o dziecko, przejścia przez szereg badań i terapii nie dających rezultatu małżonkowie zaczynają się od siebie oddalać, nawet samo współżycie zaczyna stawać się obowiązkiem, a nie przyjemnością.
Zobacz również: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?
REKLAMA
Może to powodować stały i trwały rozpad pożycia małżeńskie, który jest powodem rozwodu. Jeden z małżonków może żądać od małżonka bezpłodnego rozpoczęcia leczenia, lecz nie może żądać od niego całkowitego poświęcenia się i podporządkowania swojego całego życiu staraniu się o dziecko. Wiele bezpłodnych par decyduje się na zapłodnienie metodą in vitro, lecz metoda ta również bardzo często okazuje się być bezskuteczna. Może ona także być powodem wielu niezgodności pomiędzy małżonkami w związku z ich sprzecznymi poglądami na ten temat. Gdy okazuje się, że już wszystkie metody zostały wypróbowane, co wtedy? Rozwód? Czy wstępowaliśmy w związek małżeński tylko dlatego, że chcieliśmy mieć dziecko?
Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego, lecz w niektórych przypadkach może być to powód zawiniony. Tak jest w sytuacji, gdy jedno z małżonków podda się zabiegowi będącemu przyczyną bezpłodności bez zgody drugiego małżonka. Takim przypadkiem może być również wcześniejsza aborcja, która stanowi ogromne ryzyko trudności ponownego zajścia w ciążę.
Zobacz również serwis: Rozwody
W związku z mocno zakorzenionym w naszych umysłach stereotypem posiadania wielodzietnej rodziny bezpłodność może stanowić duży problem małżeński i doprowadzić do rozwodu. Powinniśmy się jednak zastanowić dlaczego braliśmy ślub? Czy jedynym naszym celem było posiadanie potomka, czy miłość do drugiej osoby i chęć trwania przy niej mimo przeciwności losu?
Ewa Kowal
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat