Sprawa rozwodowa – vademecum

Redakcja
rozwiń więcej
Sprawa rozwodowa./ Fot. Fotolia
W sprawach rozwodowych posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych,. Świadkami nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a dzieci stron, jeżeli nie ukończyły lat siedemnastu. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o sprawie rozwodowej.

Mediacja w sprawach rozwodowych

Sąd może skierować małżonków do mediacji, jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa. Poprzez mediację mogą zostać rozwiązane również inne sporne sprawy związane z zaspokojeniem potrzeb rodziny, alimentami, sposobem sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem.

Warto pamiętać, iż sąd zawiesi postępowanie rozwodowe, jeżeli nabierze przekonania, iż istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego. Zawieszenie postępowania może nastąpić jedynie raz w toku postępowania.

Rozprawa

Podczas rozprawy sąd zmierza do ustalenia okoliczności dotyczących rozkładu pożycia stron oraz okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji. Posiedzenia odbywają się przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony żądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności. Podczas takiego posiedzenia obecne są strony, ich przedstawiciele ustawowi oraz osoby zaufania po dwie z każdej strony

Zobacz również: Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W sprawach rozwodowych do reprezentowania strony konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy.

Zobacz również: Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd nie orzeka rozwodu, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków oraz wówczas, gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Poza tym orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Zobacz również: Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Wyrok

W wyroku rozwodowym sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Gdy małżonkowie złożą zgodny wniosek o rozwód bez orzekania o winie, wówczas sąd zaniecha takiego rozstrzygnięcia. W tej sytuacji następują skutki takie, jakby żadne z małżonków nie ponosiło winy.

Zobacz również: Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Wyrok rozwodowy zawiera także rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem stron, o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz o świadczeniach alimentacyjnych względem dziecka.

Sąd orzeka o sposobie korzystania z należącego do obojga małżonków mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania przez rozwiedzionych. W wyjątkowych sytuacjach sąd może na  orzec eksmisję małżonka, jeżeli swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie. Takie rozstrzygnięcie może zapaść na wniosek drugiego z małżonków.

Jeżeli strony złożą wspólny wniosek, to sąd może również orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Zobacz również: Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...