Cofnięcie pozwu o rozwód
REKLAMA
REKLAMA
Pozew o rozwód można wycofać aż do momentu uprawomocnienia się wyroku. Cofnięcie pozwu oznacza rezygnację powoda z tego konkretnego procesu, nie oznacza generalnie rezygnacji z procesu o to samo, w innym czasie, co oznacza, że pozew o rozwód będziemy mogli wnieść w razie potrzeby powtórnie.
REKLAMA
Zobacz: Wsparcie dla rodzin kupujących mieszkanie
Do kiedy można wycofać pozew bez konieczności zgody drugiej strony?
Aby nie obowiązywał wymóg zgody drugiej strony, pozew można cofnąć aż do rozpoczęcia rozprawy. Nie trzeba będzie wówczas również zrzekać się roszczenia. W przypadku wycofania pozwu do czasu rozpoczęcia rozprawy, można w czasie późniejszym, w każdym momencie wytoczyć powództwo. Przy cofnięciu pozwu, sąd nie bada innych okoliczności, takich jak chociażby ważność małżeństwa.
Zobacz: Czy tylko matka zawsze pewna?
Czy sąd może odmówić cofnięcia pozwu o rozwód?
Sąd powinien się zgodzić na wycofanie takiego pozwu, jednak w przypadkach, gdy sąd uzna cofnięcie pozwu za niedopuszczalne, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego, albo zmierzają do obejścia prawa, sąd może odmówić skutecznego cofnięcia pozwu.
Zobacz: Jak unieważnić ślub kościelny?
W jaki sposób można wycofać pozew o rozwód
REKLAMA
Pozew o rozwód można wnieść pisemnie bądź ustnie. Wnosząc pozew pisemny do sądu, do którego wnieśliśmy powództwo, musimy zachować wymogi formalne pisma. Należy oznaczyć sąd, wskazać strony i ich adresy, datę złożenia pozwu. Pismo można zatytułować „wniosek o cofnięcie pozwu”. Należy pamiętać o podpisaniu pisma czytelnie. Nie trzeba podawać żadnego uzasadnienia.
Jeżeli chcemy wycofać pozew o rozwód ustnie, można tego dokonać na pierwszym posiedzeniu wyznaczonym na rozprawę, przed rozpoczęciem rozprawy. W takim przypadku sąd odwoła rozprawę.
Nieobecność powoda na rozprawie
Nieobecność powoda na rozprawie rozwodowej powoduje jej zawieszenie na okres trzech miesięcy.
Na wniosek powoda postępowanie toczy się dalej, jeżeli jednak w ciągu roku od zawieszenia postępowania wniosek nie zostanie złożony- postępowanie zostanie umorzone. Umorzenie postępowania prowadzi do wzajemnego zniesienia kosztów sądowych stron.
Pozew wzajemny
Cofnięcie pozwu rozwodowego jest dopuszczalne, jeżeli druga strona nie zażądała również rozwodu. Jeśli więc w reakcji na pozew małżonka, drugi z małżonków również zażąda rozwodu, wycofanie takiego pozwu bez jego wyraźnej zgody staje się niemożliwe.
Zobacz: ''Uporczywe nękanie'' bez sprzeciwu senatu
Cofnięcie pozwu po wydaniu wyroku
REKLAMA
Cofnięcie pozwu, czyli rezygnacja z rozwodu, możliwe jest także, jeśli małżonkowie pojednali się i żadne nie chce już rozwodu, po wydaniu wyroku rozwiązującego małżeństwo, ale przed jego uprawomocnieniem się. Wyrok wydany w I instancji uprawomocnia się w terminie 14 dni od doręczenia go wraz z uzasadnieniem, a jeśli żadna ze stron nie zwracała się o uzasadnienie - w ciągu trzech tygodni od ogłoszenia.
Wyrok II instancji staje się prawomocny po jego ogłoszeniu, ponieważ nie może on być już kwestionowany (poza szczególnymi sytuacjami, gdy możliwe jest wznowienie postępowania). Natomiast kasacja od niego nie przysługuje.
Jeśli wyrok uprawomocni się, a rozwiedzeni zechcą znowu być małżeństwem, konieczny będzie ponowny ślub.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat