Rozdzielność majątkowa
W odrębnym postępowaniu lub w umowie można wprowadzić rozdzielność majątkową między małżonkami, a po jej zniesieniu dokonać podziału majątku wspólnego. Tak więc, w trakcie małżeństwa można zawrzeć umowę majątkową małżeńską albo złożyć pozew do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej.
Zobacz również: Rozwód przed sądem czy mediacja?
Władza rodzicielska i alimenty
W trakcie trwania małżeństwa można ustalić w drodze umowy lub przez sąd kwestie związane z władzą rodzicielską, np. ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców, ustalić miejsce zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców oraz kontakty rodzica z dzieckiem.
Można też umownie albo sądownie ustalić alimenty, a także wystąpić o uzyskanie środków na utrzymanie rodziny, np. składając pozew o przyczynianie się do zaspokajania życiowych potrzeb rodziny.
W odrębnym postępowaniu można też wnosić o określenie sposobu korzystania z mieszkania oraz wyjątkowo o eksmisję małżonka.
Jeżeli postępowanie o zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty lub postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej zostało wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód lub separację i nie zostało zakończone, to z chwilą wniesienia pozwu o rozwód lub separację, zostanie zawieszone postępowanie do czasu zakończenia postępowania o rozwód lub separację.
W trakcie trwania sprawy o rozwód lub separację nie może być także wszczęte osobne postępowania dotyczące władzy rodzicielskiej, zaspokojenia potrzeb rodziny oraz alimentów.
Zobacz również serwis: Rozwody