Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym
REKLAMA
REKLAMA
Rozwód a władza rodzicielska
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i może:
- powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom ( jeżeli przedstawią porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktach rodzica z dzieckiem po rozwodzie i jest ono zgodne z dobrem dziecka ),
- powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień,
- ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,
- zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,
- pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.
REKLAMA
Sąd nie jest związany ustaleniami stron w zakresie władzy rodzicielskiej. Postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej może być później zmienione w zależności od okoliczności, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
Rozwód a świadczenia alimentacyjne
W postępowaniu rozwodowym sąd orzeka również obowiązkowo w jakiej wysokości każdy z małżonków pokrywa koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka.
Można również w pozwie o rozwód wnosić o zabezpieczenie powództwa przez zobowiązanie małżonka do uiszczania przez czas trwania postępowania określonej kwoty.
Rozwód a wspólne korzystanie z mieszkania
Jeżeli małżonkowie wciąż mieszkają razem, sąd orzeka obowiązkowo o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, uwzględniając przede wszystkim dobro dziecka i małżonka, któremu sąd powierzył władzę rodzicielską. Sąd może, np. przyznać po jednym z pokojów każdemu małżonkowi, a pozostałe pomieszczenia do wspólnego użytkowania.
W pozwie o rozwód można również wnosić o określenie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania przez czas trwania postępowania.
Rozwód a kontakty z dzieckiem
Sąd w wyroku rozwodowym obowiązkowo ustala również kontakty rodzica z dzieckiem. Zazwyczaj Sąd określa dni tygodnia, w których uprawniony ma prawo do kontaktu z dzieckiem, np. może być to każdy piątek. Sąd może określać też dni miesiąca, np. pierwszy i trzeci piątek miesiąca. Równocześnie Sąd wyznacza godziny kontaktu. W sytuacjach konfliktowych przeważnie niezbędne jest uregulowanie także świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ferii zimowych oraz letnich wakacji. Sąd regulując sposób kontaktów może określić także kto może w tych kontaktach uczestniczyć a kto nie może. Sąd może również określić miejsce kontaktu, przykładowo może nim być miejsce zamieszkania dziecka. W postępowaniu związanym z realizowaniem kontaktów może uczestniczyć kurator. Może być on ustanowiony do nadzoru nad sposobem wykonywania kontaktów.
Można wnosić o zabezpieczenie kontaktów do czasu zakończenia sprawy rozwodowej.
Zobacz również: Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA