Wyrok rozwodowy
REKLAMA
W wyroku rozwodowym sąd orzeka o winie, chyba że małżonkowie wspólnie zażądają zaniechania orzekania w tym zakresie.
REKLAMA
Sąd z urzędu rozstrzyga w wyroku rozwodowym o:
- władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi - sąd orzeka w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem jednemu z rodziców, a władzę rodzicielską drugiego z nich ograniczyć do określonych uprawnień i obowiązków w stosunku do osoby dziecka. Sąd może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom.
- alimentach dla wspólnych małoletnich dzieci – jeśli sąd powierza jednemu z rodziców bezpośrednią pieczę nad dzieckiem, to od drugiego zasądza określoną kwotę alimentów.
- ustalić formę realizacji prawa do osobistych kontaktów z dzieckiem.
- korzystaniu ze wspólnego mieszkania - jeśli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia zwłaszcza potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.
- eksmisji małżonka z mieszkania wspólnego - na wniosek jednego z małżonków. W wyjątkowych wypadkach, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.
- dokonać podziału majątku wspólnego - jeśli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu
- rozstrzygnąć o alimentach dla małżonka - małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania alimentów w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat