Rozwód bez orzekania o winie
REKLAMA
Niemniej jednak na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. Przy takim orzeczeniu następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
REKLAMA
Orzekaniem o winie sądy zajmują się z urzędu. Natomiast na zgodne żądanie małżonków sąd odstąpi od orzekania o winie. Wniosek małżonków w tej kwestii ma dla sądu wiążący charakter.
Brak orzeczenia o winie ma niebagatelne znaczenie w odniesieniu do obowiązku alimentacyjnego w stosunkach między rozwiedzionymi małżonkami.
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, który znajduje się w niedostatku może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom.
Jednak gdy zobowiązanym jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek alimentacyjny wygasa co do zasady w ciągu pięciu lat od orzeczenia .
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat