Jak przeprowadzić separację z małżonkiem?
REKLAMA
REKLAMA
Sąd nie orzeknie separacji nawet, gdy dojdzie do zupełnego rozkładu pożycia, jeśli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci, albo byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
REKLAMA
Nie ma praktycznie przeszkód, aby sąd orzekł separacje, gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Sąd orzeka separację wtedy na podstawie ich zgodnego żądania.
Kto jest winny?
Orzekając separację, sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Na zgodne żądanie sąd małżonków może tego zaniechać.
Zobacz: Gdzie wnieść pozew o separację?
Dlaczego tak ważne jest, aby sąd orzekł o winie. Bowiem jeśli małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego dostarczenia mu środków utrzymania.
Na żądanie małżonka niewinnego sąd może orzec, aby małżonek wyłącznie winny przyczyniał się w odpowiednim zakresie do zaspokajania jego usprawiedliwionych potrzeb. Małżonek niewinny nie musi znajdować się niedostatku.
Niezależnie od tego, czy któryś z małżonków jest winny rozpadowi pożycia, małżonkowie mają oni obowiązek do wzajemnej pomocy.
Zobacz: Bezpłatna porada prawna
Opieka rodzicielska
W wyroku orzekającym separację sąd rozstrzyga także o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Sąd orzeka w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Sąd może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.
Powierzenie władzy rodzicielskiej powinno być dokonane jedynie z punku widzenia dobra tych dzieci. Sąd rozstrzyga biorąc pod uwagę między innymi:
- wiek,
- płeć dziecka,
- wspólne wychowanie kilku dzieci.
Ustalenie winy jednego z rodziców nie może być czynnikiem decydującym o powierzeniu władzy rodzicielskiej.
Rozdzielność majątkowa
Na skutek orzeczenia sądu o separacji powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa. Małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać także podziału majątku wspólnego.
Zobacz serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat