Jeśli separacja, to nie wspólne opodatkowanie
REKLAMA
REKLAMA
Osoby pozostające w separacji orzeczonej przez sąd, nie mogą skorzystać, ze wspólnego opodatkowania. Osoby żyjące w separacji, ale nie orzeczonej przez sąd mogą nadal wzajemnie się rozlicząć.
REKLAMA
Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym. Każda osoba, która osiągnęła dochód ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu, jest odrębnym podatnikiem. Jest on zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego samodzielnie lub za pośrednictwem płatnika.
Od zasady są dwa ważne wyjątki:
- małżeństwo,
- osoby samotnie wychowujących dzieci.
Zobacz: Separacja a kontakty z dzieckiem
Kiedy wspólne zeznanie?
Z możliwości złożenia wspólnego z małżonkiem zeznania podatnik nie zawsze będzie mógł skorzystać. Aby można było skorzystać w rozliczeniu z takiej formy opodatkowania, podatnicy jako małżeństwo muszą spełnić równocześnie następujące warunki:
- posiadać miejsce zamieszkania w Polsce,
- przez cały rok pozostawać w związku małżeńskim,
- przez cały rok musi istnieć między nimi wspólność majątkowa małżeńska.
Z łącznego opodatkowania dochodów małżonkowie, którzy spełnili wyżej wymienione warunki, mogą korzystać także wtedy, gdy:
- jeden z małżonków nie uzyskał żadnych dochodów,
- jeden z małżonków uzyskał wyłącznie dochody zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym,
- jeden z małżonków uzyskał dochody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
- jeden z małżonków poniósł stratę.
Zobacz: Forum prawne
Zeznanie należy podpisać
Jednym z najważniejszych warunków wspólnego opodatkowania jest złożenie przez małżonków podpisów pod wnioskiem o łączne opodatkowanie ich dochodów.
Majątek po separacji
W sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Separacja orzeczona przez sąd nie rozrywa węzła małżeńskiego.
Orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Decydujące znaczenie ma data uprawomocnienia się wyroku orzekającego separację.
Czy będąc w separacji podatnik może złożyć wspólne z "małżonkiem" zeznanie podatkowe? Niestety nie. Ponieważ jednym z podstawowych warunków, które podatnik musi spełnić, by móc korzystać z łącznego opodatkowania dochodów razem ze współmałżonkiem, jest to, by przez cały rok podatkowy (rok kalendarzowy) istniała między takimi małżonkami wspólność majątkowa małżeńska. A ta ustaje, gdy orzeczona jest separacja.
Wspólnego zeznania nie będzie można złożyć również wtedy, gdy w separacji podatnicy byli tylko przez część roku podatkowego.
Zobacz serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat