Separacja - zgodny wniosek małżonków
REKLAMA
REKLAMA
Warunkami niezbędnymi do przeprowadzenia postępowania w tym trybie są: zgoda obu stron na separację (niekoniecznie wyrażona w jednym piśmie, wystarczy że jedno z małżonków złoży wniosek a drugie go poprze w swoim piśmie), brak wspólnych małoletnich dzieci, zupełny rozkład pożycia małżeńskiego oraz gdy orzeczenie separacji nie będzie stało w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Wpis sądowy od zgodnego wniosku wynosi 100 zł.
REKLAMA
Zobacz też: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?
Różnice w postępowaniu procesowym a nieprocesowym
REKLAMA
Postępowania procesowe różni się od nieprocesowego tym, że w to pierwsze nazywane jest również spornym, co oznacza, że strony postępowania niekoniecznie muszą zgadzać się na rozwiązania proponowane przez drugą stronę w przeciwieństwie do postępowania nieprocesowego, gdzie warunkiem wszczęcia jeśli chodzi o separację musi być zgoda obu stron na przeprowadzenie postępowania. Właściwym do rozpoznania zgodnego wniosku o separację jest zawsze sąd okręgowy. Po przeprowadzeniu rozprawy sąd zamiast wyroku wydaje postanowienie, mocą którego orzeka między małżonkami separację.
Jeżeli w trakcie postępowania wszczętego na zgodny wniosek stron, którakolwiek z nich zmieni swoje stanowisko i zażąda albo oddalenia wniosku albo ustalenia winnego rozkładu pożycia, sąd postępowanie umorzy. Oznacza to, że nie ma możliwości przekazania sprawy do postępowania procesowego, co w konsekwencji stanowić będzie dla małżonka dążącego do separacji konieczność złożenia pozwu o separację i dochodzenia jej orzeczenia w postępowaniu procesowym.
Zobacz serwis: Separacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat