Separacja - właściwość sądu
REKLAMA
REKLAMA
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o separację zawsze jest sąd okręgowy. Zasada ta dotyczy zarówno spraw wszczętych pozwem o separację jak również zgodnym wnioskiem o separację.
REKLAMA
Pozew składamy do sądu, w którego okręgu małżonkowie zamieszkują. Jeżeli jedno z małżonków wyprowadziło się ze wspólnie zajmowanego mieszkania a drugie dalej tam mieszka to sądem właściwym będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania małżonka, który dalej przebywa w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Zasada ta ma również zastosowanie gdy jedno z małżonków co prawda wyprowadziło się z dotychczasowego mieszkania jednakże zamieszkuje w dalszym ciągu w okręgu sądu okręgowego.
Zobacz: Na czym polega separacja w procesie?
REKLAMA
Przed wszczęciem postępowania o rozwód małżonkowie zamieszkiwali przy ul. X w Warszawie, znajdującej się na dzielnicy Ursynów, mąż wyprowadził się do dzielnicy Białołęka, żona wyprowadziła się z dotychczasowego mieszkania przy ul. X do mieszkania przy ul. Y również znajdującej się na Ursynowie w Warszawie, sądem właściwym będzie sąd dla miejsca zamieszkania żony, gdyż ona w dalszym ciągu mieszka na tej samej dzielnicy, dla której sądem właściwym jest Sąd Okręgowy w Warszawie.
W wypadku gdy żadne z małżonków nie zamieszkuje już w dotychczasowym miejscu właściwym sądem będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia miejsca zamieszkania strony pozwanej, sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania strony powodowej. Jeżeli strona pozwana nie ma obecnie miejsca zamieszkania w Polsce, sądem właściwym będzie sąd okręgowy ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.
Zobacz serwis: Separacja
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA