Separacja - rozstrzygnięcie o wspólnym mieszkaniu
REKLAMA
REKLAMA
Sąd ma obowiązek w wyroku orzec o sposobie korzystania z mieszkania, wyjątkowo może od orzeczenia w tym zakresie odstąpić, gdy małżonkowie oświadczą, że uzgodnili ze sobą sposób w jaki zamierzają korzystać z mieszkania a oświadczenie to nie wzbudzi w ocenie sądu podejrzenia naruszenia dobra małoletnich dzieci małżonków oraz małżonka, z którym dzieci zgodnie z orzeczeniem zamieszkiwać będą.
REKLAMA
Dokonanie podziału mieszkania do używania przez sąd nie jest tożsamym z podziałem majątku dorobkowego. Co więcej, nie musi dotyczyć mieszkania stanowiącego własność małżonków, stąd może to być również mieszkanie wynajmowane czy też mieszkanie stanowiące własność jednego z małżonków.
Zobacz: Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?
Orzeczenie w tym zakresie należy rozumieć jako tymczasowe rozwiązanie problemu mieszkaniowego małżonków. Polega na przydzieleniu każdemu z małżonków określonej części wspólnego mieszkania do indywidualnego korzystania.
REKLAMA
W wypadku zajmowania przez strony trzypokojowego mieszkania, żona z małoletnim dzieckiem wskutek orzeczenia otrzymała do używania dwa pokoje o metrażu jeden 15 m² drugi 18 m² małżonek otrzymał do używania najmniejszy pokój o metrażu 14 m², pozostałe pomieszczenia jak łazienka czy kuchnia sąd pozostawia do wspólnego korzystania.
W orzeczeniu sąd może nałożyć na strony dodatkowo zakazy i nakazy określonego zachowania się. Do najczęstszych należą przykładowo zakaz wprowadzenia do mieszkania osób trzecich bez zgody drugiego małżonka czy też dokonywanie nakładów na mieszkanie.
Zobacz serwis: Separacja
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA