W pierwszym wypadku gdy sprzeciw dotyczy nieruchomości koniecznym może stać się przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego w przedmiocie sposobu fizycznego podziału nieruchomości, w drugim wypadku koniecznym stanie się przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego rzeczoznawcy majątkowego, celem wyceny majątku dorobkowego. Tym samym z uwagi na długi czas oczekiwania na opinie biegłych (zazwyczaj kilka miesięcy) jak również możliwość ich zakwestionowania postępowanie sądowe może ulec znacznemu wydłużeniu.
Z uwagi na możliwość pozostawienia wniosku o podział majątku wspólnego bez rozpoznania wskazanym jest wcześniejsze uzgodnienie z małżonkiem sposobu jego dokonania, gdyż najczęściej zgodny wniosek stron ma szansę na uwzględnienie w orzeczeniu sądu.
Zobacz: Dobro dziecka przy orzekaniu separacji
Wniosek o podział majątku wspólnego powinien zawierać przede wszystkim wskazanie jakie udziały posiadają małżonkowie w majątku wspólnym (najczęściej po połowie), określenie majątku wspólnego poprzez wskazanie nieruchomości i rzeczy ruchomych (dotyczyć to powinno głównie wartościowszych przedmiotów np. samochodu), określenie wartości składników majątku wspólnego oraz sposobu dokonania ich podziału między strony.
Wskazać można trzy sposoby podziału majątku, pierwszym jest podział fizyczny rzeczy, jednakże w wypadku niemożliwości dokonania podziału w ten sposób sąd może przyznać rzecz na wyłączną własność jednemu z małżonków ustalając odpowiednią spłatę na rzecz drugiego.
W wypadku braku zgody na dwa powyższe rozwiązania podziału majątku sąd może zarządzić dokonanie sprzedaży rzeczy oraz podział sumy z niej uzyskanej między strony.
Zobacz serwis: Separacja