Sąd orzekając o władzy rodzicielskiej kierować się powinien wyłącznie dobrem małoletniego dziecka, uwzględniając jego wiek i płeć, warunki mieszkaniowe rodziców jak również ich wcześniejszy rozkład obowiązków wychowawczych. Niebagatelne znaczenie ma również czy małżonkowie posiadają więcej dzieci, gdyż wskazanym jest zazwyczaj aby dzieci wychowywały się razem z pozostałym swoim rodzeństwem. Ważnym czynnikiem jest też sytuacja materialna rodziców, jednakże rozpatrywana jest łącznie z pozostałymi właściwościami i sama w sobie nie jest podstawą do powierzenia władzy rodzicielskiej temu z rodziców, który posiada większy majątek.
Przebieg postępowania dowodowego
Koniecznością będzie przeprowadzenie postępowania dowodowego mającego ustalić, który z rodziców gwarantuje lepsze warunki do wychowania dziecka. W tym celu małżonkowie powinni wnieść do sądu przynajmniej o przesłuchanie jednego świadka, który posiada wiedzę o sposobie dotychczasowego wykonywania władzy rodzicielskiej rodziców nad wspólnym dzieckiem oraz właściwościach rodziców, o których mowa wyżej.
Zobacz: Separacja a dziedziczenie
Dosyć często spór o dziecko przedłuża całe postępowanie, gdyż strony wnoszą o dodatkowe przesłuchiwanie świadków, przedkładają zaświadczenia na potwierdzenie ich zaangażowania w wychowanie i utrzymanie dziecka a nie rzadko wnoszą o sporządzenie opinii przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno Konsultacyjny na okoliczność, który z rodziców daje lepszą rękojmię w wychowaniu dziecka.
Warto wiedzieć, że opinia ta sporządzana jest przez biegłych sądowych psychologów i pedagogów a jej wnioski końcowe najczęściej stanowią podstawę rozstrzygnięcia w wyroku o władzy rodzicielskiej.
Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd może orzec w wyroku:
1) powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom;
2) powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego z rodziców do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka;
3) ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców;
4) pozbawienie władzy rodzicielskiej jedno lub oboje rodziców;
5) zawieszenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców;
Orzekając o władzy rodzicielskiej sąd powinien również ustalić, z którym z rodziców dziecko ma zamieszkać.
Zobacz serwis: Władza rodzicielska